Ďakujem pekne. Ja len veľmi krátko, lebo ináč nemôžem zareagovať na faktické poznámky, čisto metodicky. Teda to nebude politické.

Pán poslanec Záhumenský, tak to vyznelo z vašej faktickej poznámky, že my sme zbierali podpisy. To bude tá ďalšia petícia, pán poslanec, tá o 2. pilieri. Tu sme nezbierali my podpisy, čestné slovo, podpíšem vám to krvou, to robilo Združenie zdravotných poisťovní. Tam je petičný výbor. Totižto ak by sme tie podpisy zbierali my, ak by som mal tu česť ich zbierať ja, veľmi hrdo by som sa napísal tam do toho petičného výboru. Nemal by som s tým žiaden problém. Túto petíciu sme nezbierali, žiaľ, my alebo, chvalabohu, my. Ani neviem, ako to správne povedať.

A čo sa týka vystúpenia pána poslanca Pašku. Naozaj, pán poslanec, ste ekonóm. A ja rešpektujem vaše ekonomické vzdelanie. Len chcem povedať, že takto systém zdravotného poistenia na Slovensku nefunguje. Naozaj nechcem, aby to vyznelo teraz hlúpo, ale odporúčam vám pozrieť si ten zákon o zdravotnom poistení. To tak nefunguje, že keď ja si platím celý rok zdravotné poistenie, a my si to platíme veľmi pekne ako ekonomicky aktívni, nazbiera sa nejaký balík peňazí, a keď nepôjdete ani raz k lekárovi, toto si vloží niekto ako zisk do vrecka. Toto by fungovalo, keby to bolo individuálne zdravotné poistenie a mali by sme osobné účty. My ale nefungujeme systémom, že si sporíme ako v 2. pilieri na zdravotnú starostlivosť na Slovensku. U nás je solidárny model zdravotného poistenia. Vaše peniaze, ktoré ste uložili, pričom ste nešli k lekárovi, už boli použité na liečbu rómskych detí v detskej fakultnej nemocnici, na liečbu dôchodcu, ktorý potreboval kardiostimulátor, boli už vyplatené vo forme liekov pre ľudí s vysokým krvným tlakom. To je princíp solidarity. My, ktorí sme zdraví a ktorí vládzeme pracovať, platíme tým, ktorí sú chorí, ekonomicky neaktívni a ktorí čerpajú zdravotnú starostlivosť. Dokonca v systéme to je to známe pravidlo, že 20 % občanov vyčerpá 80 % zdrojov zdravotných poisťovní. Ale myslím si, že tak to je správne, lebo o tom je solidárny model zdravotného poistenia. Ďakujem pekne.

Klávesové skratky

j predch. príspevok k nasled. príspevok