• Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, otváram tretí rokovací deň 7. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky.

  Na dnešnom rokovacom dni o ospravedlnenie požiadali nasledujúci poslanci: Juraj Droba, Soňa Gaborčáková, Ján Kecskés, Jana Kiššová, Marek Krajčí, Milan Krajniak, Oľga Nachtmannová a Adriana Pčolinská.

 • Reakcia z pléna.

 • Takže pani poslankyňa Nachtmannová je tu.

  Takže pokračujeme teraz v prerušenej rozprave o návrhu na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Kaliňákovi, poverenému riadením ministerstva vnútra (tlač 157).

  Prosím teraz povereného spravodajcu, teda navrhovateľa najprv, aby zaujal miesto určené pre navrhovateľov, a spoločného spravodajcu z výboru pre obranu a bezpečnosť poslanca Petra Šucu, aby tiež teda zaujal miesto určené pre spravodajcu.

 • Ruch v sále.

 • Páni poslanci, prosím o väčší kľud.

  V rozprave budeme pokračovať vystúpeniami rečníkov, ktorých je 18, prečítam všetkých, lebo niektorých nevidíte. Sú to poslanci: Karol Galek, Alojz Baránik, Erika Jurinová, Natália Blahová, Martin Poliačik, Ľuboš Blaha, Jana Cigániková, Jozef Mihál, Milan Krajniak, Vladimír Sloboda, Anna Verešová, Richard Vašečka, Eduard Heger, Ján Budaj, Alan Suchánek, Jozef Viskupič, Boris Kollár a Anna Zemanová.

  Teraz teda dávam slovo pánovi poslancovi Karolovi Galekovi a po ňom bude nasledovať pán poslanec Baránik.

 • Pokračovanie rokovania o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Kaliňákovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, tlač 157.

 • Dobrý deň prajem všetkým. Som veľmi rád, že ostalo v sále toľko poslancov koalície, pretože to, čo budem hovoriť, sa bude týkať aj vás. Pána ministra tu, žiaľ, momentálne nevidím, ale som presvedčený, že bude počúvať to, čo hovorím.

  Ja sám nebudem vystupovať dlho, no nie preto, že by to nemalo význam, pretože koalícia vám už aj tak dávno avizovala podporu, ale osobne nemám žiadne nové zistenia v kauze Bašternák, ktoré by som mohol prezentovať.

  Chcel by som iba vysloviť apel na zdravý rozum a úsudok všetkých poslancov a poslankýň tohto parlamentu bez ohľadu na vaše politické tričko, košeľu alebo blúzku.

  Asi každému je jasné, že tak ako samoúnos syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča, tak ani samovyšetrovanie nie sú štandardnými postupmi, ktoré by mohli napomôcť k vyšetreniu problému či kauzy. V prípade samoúnosu, keď si pamätáte, vtedy na to museli upozorniť Rakúšania a veru hanba to bola riadna. V prípade samovyšetrenia aj v súvislosti s predsedníctvom EÚ by tento prst mohol byť ešte hanebnejší.

  Pán Kaliňák, ak ma počujete, mali by ste si uvedomiť, že tak ako si pacient sám nezapne cétečko, aby si urobil vyšetrenie, tak ani minister nemôže viesť rezort, ktorý má nezávisle vyšetriť podozrenia v kauze, v ktorej je namočený on sám až po uši. Úprimne povedané, nechápem, aké lepidlo vás drží k stoličke, ktorú odmietate opustiť napriek všetkému, čo už tu bolo povedané, dokázané, čo sám ste potvrdili či nevyvrátili práve v kauze Bašternák.

  Pán minister, nezabúdajte tiež, prosím, na tisíce ľudí, ktorí žiadali vaše odstúpenie, a naozaj nezávislé kauzy, nezávislé vyšetrenie kauzy Bašternák, celé leto sa stretávali na uliciach či námestiach. Z môjho pohľadu to určite nie je lepidlo zodpovednosti za rezort, v ktorom sami policajti nechápavo krútia hlavou nad vírom udalostí, ktoré ste roztočili.

  Motto "Pomáhať a chrániť" si ľudia práve vďaka vám, vďaka vášmu prístupu k tejto kauze dopĺňajú do nového tvaru "Pomáhať Kaliňákovi a chrániť Bonaparte". A tiež si nemyslím, že je to len záujem o kontinuitu, o ktorú ste sa opierali v programovom vyhlásení vlády. Sám pán Fico na vašom poslednom odvolávaní vyzdvihol vaše zásluhy v rezorte. Vaši rezortní kolegovia by si asi iba ťažko povzdychli, že to už iba bývavalo.

  A teraz možno pár vecí, ktoré sa vám nebudú veľmi dobre počúvať. To, čo sa udialo od poslednej schôdze, kedy sme vás odvolávali, bolo to, že ste sa snažili nejakým spôsobom zlepšiť svoj imidž v očiach verejnosti. Vycestovali ste za dovolenkármi, ktorí havarovali s autobusom v zahraničí, a to len preto, aby ste mali večer v správach na RTVS desaťminútový monológ. Alebo keď spadol vrtuľník, tak ste utekali na miesto, aby ste sa mohli postaviť pred kamery. Pán minister, pán Kaliňák, toto považujem za čistý hyenizmus a parazitovanie na nešťastí druhých. Pán Kaliňák, tí ľudia vás tam určite nepotrebovali.

  A mimochodom, pamätám si na pána ministra Juraja Lišku. Stalo sa to v roku 2006, kedy odstúpil po páde vojenského lietadla. Vtedy s týmto pádom nás spájalo snáď iba to, že v ňom sedeli jeho zamestnanci, za ktorých cítil zodpovednosť. Nedávno spadol vrtuľník, v ktorom sedeli záchranári. Takisto vaši zamestnanci. To bolo opäť to, čo vás s nimi spájalo, ale bola tam ešte jedna vec. Nič tým nechcem povedať, chcem to iba pripomenúť. Vrtuľník Bell 429 ste obstarávali krátko pred voľbami práve vy.

  Tiež vám nič nepomôže prehliadka Bašternáka z konca júna. Neverím, že sa na Slovensku nájde ešte niekto, pre ktorého by to bolo čosi viacej ako len obyčajné divadlo. Alebo skôr nepodarená komédia? Pol roka po prepuknutí kauzy a päť rokov od podvodu? Nie. Obávam sa, že toto vám nezožerú ani vaši vlastní voliči.

  Dovolím si použiť zopár informácií z jedného článku, ktorý bol ešte pred letom uverejnený na SME, kde novinári dali dokopy zopár takých káuz, resp. maličkostí, pre ktoré odstupovali niektorí politici alebo verejne činné osoby. Začnime Islandom, ktorý nám je pomerne možnože geograficky vzdialený. Islandský premiér po kauze Panama Papers odstúpil kvôli tomu, že vlastnil 50-percentný podiel vo všeúverovej firme Wintriss. Takisto vlastníte nejaké podiely vo firme, ktorá sa spája s kauzou Bašternák, a stále sedíte na svojej stoličke.

  Idem troška ďalej geograficky. Riaditeľ CIA v Spojených štátoch David Petraeus odstúpil po tom, čo sa prevalil jeho mimomanželský vzťah. Tu neni žiadna súvislosť s vami, ale takisto pre niekoho, hlavne pre nás liberálov zdanlivá maličkosť.

  Potom tu mám švédsku premiérku Monu Sahlinovú. Možno ste počuli o tej jej bonboniérovej kauze, kedy využila súkromnú kartu na súkromné účely. Po tom, ako sa to prevalilo, takisto odstúpila. Tam sa jednalo o nejakých 5-tisíc eur, ktoré naozaj použila z tejto karty, ktorú mala k dispozícii v súvislosti s výkonom svojej funkcie, ale tie peniaze neskôr aj naozaj vrátila.

  No a potom tu máme poľského ministra dopravy, takisto identická suma 5-tisíc eur. V daňovom priznaní nepriznal hodinky v hodnote 5-tisíc eur.

  No a niečo pre nášho premiéra, český premiér Stanislav Gross odstúpil kvôli tomu, že sa mu dokázalo vlastníctvo bytu v luxusnej štvrti na Barrandove, ktorý stál viacej, ako si pán Gross vtedy zo svojho platu mohol dovoliť.

  Takže, pán Kaliňák - ak ma počujete, stále tu nie ste, neviem, či prídete, snáď hej -, pýtam sa vás, kam sme to posunuli prah vnímania korupcie na Slovensku? Ako povedal pán Leško v jednom rozhovore, "ak Kaliňák ustojí Bašternáka, zvládol by aj vraždu v priamom prenose". Budeme čakať na tento moment?

  A, áno, podvody s DPH v dobe, ktorú vy nazývate dobou kešu, boli pomerne častým javom, ale to vám nedáva právo na to, aby ste nad tým dnes mávli rukou. Mávli ste, nemávli ste nad ňou v prípade Mojsejovej či Varehu, nerobte to preto, prosím, ani v prípade Bašternáka a nechajte túto kauzu nezávisle vyšetriť. Tak ako som spomenul na úvod, však toto nemôžete nijako zabezpečiť ani vy sám. Napokon pán premiér si bypass takisto nerobil sám.

  Pán Kaliňák, ak ma počujete, prosím, odstúpte ešte skôr, ako dôjde k hlasovaniu o vašom odvolaní v tejto sále.

  Ďakujem.

 • Končím možnosť nahlásiť sa s faktickými poznámkami. Na vystúpenie pána poslanca dve faktické poznámky.

  Pán poslanec Galko.

 • Ďakujem pekne. Ja len veľmi krátko. Karol, ja som veľmi rád, že si spomenul tú situáciu po tej havárii toho vrtuľníka. To bolo v čase, keď minister vnútra Robert Kaliňák doslova utekal pred novinármi a nebol ochotný odpovedať ani tie najzákladnejšie, ani na tie najzákladnejšie otázky, ktoré sa týkali jeho pofidérnych obchodov s človekom, ktorý je vážne podozrivý z ťažkých daňových zločinov.

  Ale keď ľudia v tom vrtuľníku prišli o život pri havárii, tak Robert Kaliňák nelenil a išiel to morbídnym spôsobom využiť vo svoj prospech.

  Robert Kaliňák je muž bez kúska cti a bez kúska hanby v tele. A ja som presvedčený, že keby mu to situácia umožňovala a malo by mu to priniesť nejaký mediálne pozitívny profit, on by sa s tými mŕtvymi ešte aj vyfotografoval.

  A veľmi tristné a veľmi smutné je, že keď ty rozprávaš o takýchto vážnych veciach, lebo toto, táto na pohľad drobnosť je veľmi vážna vec, ktorá svedčí o jeho charakterových črtoch. Tak pani poslankyňa Laššáková, budúca nádejná adeptka na ústavnú sudkyňu, aj s pani Vaľovou sa tam zabávajú a sa uškŕňajú. To tiež vypovedá o veľa.

 • Ono je super spomínať týmto ľuďom tie príklady, že ktoré si hovoril, že za symbolické sumy alebo prehrešky že v normálnom civilizovanom svete ministri odstupujú. Ako myslím, že dva príklady tam boli také, že dobre, že suma 5-tisíc, automaticky premiér z hrušky dole alebo minister z hrušky dole.

  A ja sa obávam, že títo ľudia jednoducho žijú už v takých sumách, v takých dimenziách, že oni vlastne tomu nerozumejú, že to je niečo, že ako nechápu vlastne, že ako podľa mňa si robia až srandu z toho, že niekto odstúpi skrz 5-tisíc. Oni idú v miliónoch, radovo vo vyšších sumách, a tým pádom asi zrejme si myslia, že už stoja nad zákonom, že keď ešte morálka pri 5-tisíc niekde vo svete funguje a keďže oni kradnú v miliónoch a v desiatkach miliónov, tak tam už zase znova morálka asi nefunguje. A toto zrejme bude tá nejaká ochranná bariéra, ktorú oni si robia voči tomu, aby si zobrali príklad, pozitívny príklad niekde zo sveta.

  Tým, čo robia, tým, že nie sú schopní naozaj zobrať do rúk zodpovednosť politickú, a teraz nehovorím za haváriu, ale naozaj za zlodejiny, ktoré páchajú, a napriek tomu sa držia na tých stoličkách, tak zároveň si myslím, že to svedčí o tom, že majú strašne veľký strach, že raz to skončí a tú žúrku, ktorú si spustili a kde už jednoducho nemajú mieru, koľko kradnúť, tak raz tak im zaslepila oči, že teraz si uvedomujú, že asi to prehnali, a keď to skončí, tak jednoducho skončia v base.

  A tento strach ich zomkýňa dokopy, či už Bugára, Danka, Fica, Kaliňáka, všetkých, len aby sa navzájom podržali, lebo dokedy oni budú držať spolu, tak dovtedy v tej base nebudú.

 • Ďalším vystupujúcim v rozprave je pán poslanec Baránik. Nie je v sále, stráca poradie. Pani poslankyňa Jurinová. Nie je v sále, stráca poradie. Pani poslankyňa Blahová. Nie je v sále, stráca poradie. Pán...

 • Reakcia z pléna.

 • Tak nech sa páči, pani poslankyňa Blahová je tu.

 • Ďakujem veľmi pekne aj za trpezlivosť, aj za ochotu. Vážené dámy, vážení páni, začnem osobne. Keď sa ma niečo hlboko dotkne, uzavriem sa do seba. Nie som z tých, ktorí verejne proklamujú, je suis, nelepím si na profil vlajky krajín, v ktorých prebieha dráma, nechodím si verejne pripomínať zverstvá minulosti, ani tie súčasné. Vtedy som zatvorená vo svojom vnútri a snažím sa vyrovnať so smútkom a hnevom, aby myšlienky, ktoré potom zo mňa budú vychádzať, boli konštruktívne, dávali zmysel a smer. To hlavné, s čím sa snažím bojovať, je však letargia a pocit, že si treba zvyknúť, že to inak nebude. Zmieranie sa a akceptovanie zla považujem za koniec progresu. Tam niekde začína prežívanie a končí život. Apatia totiž zabíja vôľu a silu k činom. Apatia je najsilnejšia zbraň hromadného ničenia, lebo dovoľuje malému zlu získať obrovskú silu, ktorej sa už nikto nebráni.

  Náš národ má za sebou históriu, ktorá účelne zasievala a využívala apatiu až do krajnosti. Pod vlajkou komunistov a nimi páchaných neprávostí ľudia v strachu rezignovali. Rezignovali na česť, pravdu, spravodlivosť, morálku. Rezignovali teda na najvyššie výsady svojho človečenstva. Zostal im každodenný život, ktorým sa pretĺkali bez ambícií a možnosti urobiť ho lepším. Boli ako zombie. Chýbala im viera, že sa veci zmenia. Apatia z nich urobila konzumentov toho najvzácnejšieho, krátkeho času, ktorý mali na svoj život. Nepomáhalo ani to, že každé ráno vyšlo slnko, že nebol hladomor, že nám nad hlavami nesvišťali guľky, že sme mali školy, škôlky, nemocnice, nepomáhalo, že sme si mali čo obliecť, že ľudia mali aj prácu, aj dovolenky, že chodili do kúpeľov, že mali mladomanželské pôžičky a byty zdarma.

  V spoločnosti vládla zlá atmosféra a paranoja. Každý bol potencionálnym nepriateľom a udavačom, lebo strach z mocných, ktorí si ukradli právo a spravodlivosť, ochromoval vôľu ľudí. Skutočné utrpenie prežívalo len zlomok obyvateľov, napriek tomu z ich bolesti prechádzal strach na všetkých. Ukradli ľuďom ich najvyššie hodnoty, lebo každý z nás v hĺbke duše verí v dobro, v morálku a spravodlivosť, no cez všeobecnú apatiu a strach presakoval vtedy ten latentný smútok nad tým, čo mohlo byť a čo nie je. Zostalo len málo rozhnevaných a odhodlaných, ktorí neprestali bojovať, ale keď prišiel čas, boli ako zápalka hodená do stohu slamy. Otvorili hrádze všetkého toho dúfania v skutočné a vznešené ľudské hodnoty. Apatiu vystriedala viera a ochota bojovať za to, čo ľudí robí ľuďmi, a prišla nádej.

  A teraz sa chcem prihovoriť najmä vám, moji milí kolegovia, ktorí ste dnes vládnou koalíciou, pretože vy ste priamymi pokračovateľmi tejto nádeje. Boli ste zvolení v slobodných a demokratických voľbách, aby ste zastupovali ľudí, vašich voličov. Áno, aj babičku, ktorá si priala vyšší dôchodok, aj robotníka, ktorý by chcel vyššiu mzdu, aj rodičov, ktorí chcú lepšie školy pre svoje deti, aj chorých a dúfajúcich v lepšiu starostlivosť. Aj vaši blízki krúžkovali vaše mená s nádejou, že im budete robiť česť a že budú môcť byť na vás hrdí. Každý jeden krúžok a každý jeden hlas pre vašu stranu alebo pre vás osobne bol vyjadrením nádeje ľudí, ktorí vo vás veria, čakajú, že ich nesklamete.

  No napriek tomu, že žijeme v podmienkach, ktoré by nám mohla väčšina obyvateľov iných krajín závidieť, vkráda sa do spoločnosti opäť strach, paranoja a spomínaný latentný smútok, pretože strácame hodnoty, pretože strácame vieru v najvyššie ľudské ideály, tá nádej sa pod vašimi rukami, bohužiaľ, ohyzdí. A história už neraz ukázala, že napriek všetkému hodnoty sú pre ľudí viac ako plný žalúdok. Tá istá neobmedzená a arogantná moc mocných opäť deformuje pravidlá. A za pravidlá sú zodpovední tí, ktorí vládnu. Relativizovanie pravdy a spravodlivosti sa nedá ničím vyvážiť. Ani nahradiť. Ľudia, občania tejto krajiny to bytostne pociťujú z toho, ako k nim prehovárate, z toho, ako ich podceňujete, z toho, ako nimi pohŕdate.

  Keď ste stáli pred rozhodnutím ísť do politiky, boli ste odhodlaní napĺňať svoje ciele a ideály. Niekoho časom ohol život, niekoho lojálnosť, iný sa zaplietol tak, že musí dnes zaprieť sám seba. Ale vo všetkých nás, a to som presvedčená, je stále živý zmysel pre pravdu a je živé svedomie - naše zrkadlo.

  Nabádam vás teda, milí kolegovia, aby ste sa do toho zrkadla pozreli a spýtali sa samých seba, či preto ste sa po celý čas snažili niesť zástavu vašej strany, aby sa stala strojcom toho, čo všetci z vás, z nás poznáme z minulých dôb. Strojcom vykradnutia morálnych hodnôt zo spoločnosti. Neviem, čo horšie sa dá urobiť ľuďom, než im vziať nádej. A preto sme sa tu dnes zišli.

  Vráťte ľuďom vieru v spravodlivosť, vráťte im vieru v právny štát, hlasujte za odvolanie Roberta Kaliňáka, ktorý je v súčasnosti stelesnením tejto straty dôvery. A nech je to prvý z mnohých krokov. Vráťte ľuďom dôveru v nezávislosť súdov a vyšetrovateľov. Vráťte im dôveru v štátne inštitúcie. Ste na dôležitých postoch a je vo vašej moci urobiť všetko pre to, aby štát bol funkčným aparátom slúžiacim svojim občanom. Nie parazitom, ktorý žije z ich driny. Postavte sa na stranu pravdy, ukážte charakter a buďte tu pre ľudí, tak ako hlásali vaše predvolebné heslá. Práve dnes vás ľudia potrebujú, aby mohli dúfať v lepšiu budúcnosť pre seba a pre svoje deti. Nemáte veľa času, vráťte im nádej, je to vo vašej moci.

  Ďakujem za pozornosť.

 • Končím možnosť nahlásiť sa s faktickými poznámkami. Na vystúpenie pani poslankyne dve faktické poznámky.

  Pán poslanec Viskupič.

 • Ďakujem. Je skutočne škoda, že tento tvoj apel, v mnohých významoch apel, si vypočulo tak málo poslancov a tak málo poslankýň hlavne z koalície. A mne voľne napadla taká disneyovka, nedávno som ju vedel, volala sa, že Tumorow land alebo Krajina budúcnosti, kde dievčatko sa pýta svojho apatizovaného otca také prirovnanie o vlkoch. Že ak sa vlk, ktorý reprezentuje neprávosť, nespravodlivosť, apatiu a zlé vlastnosti, pobije s vlkom, ktorý reprezentuje nádej, spravodlivosť, kto vyhrá. A dievčatko odpovedalo otcovi, svojmu apatickému otcovi, že no ten, koho viacej kŕmiš.

  Čiže ja som veľmi rád, že si s týmto apelom prišla a že práve ten vlk, ktorý reprezentuje a má reprezentovať spravodlivosť a to, aby bola rovnosť pred zákonom a aby hlavne apatia odišla, je aj týmto typom prejavu kŕmený omnoho viacej. A máme silného nepriateľa, ale dúfam, že bude jasné aj po tomto type prejavu, a to, čo sme robili aj celé leto, že nakoniec ten druhý vlk, ktorý reprezentuje spravodlivosť, vyhrá.

  Ďakujem.

 • Ďakujem pekne. Pani kolegyňa, ďakujem, že si vstúpila, myslím, že do svedomia aj možnože teraz tu neprítomných poslancov, aby si trošku urobili tam ten, tú inventúru, ako je to v ich svedomí. Tak ako si povedala, stopercentne súhlasím, že v každom z nás je dobro a robenie dobra pre druhého, len u niekoho sa to prejavuje okamžite, u niekoho je to zadupané niečím iným a mnohí cez to vlastné ego to dobro už ani nevidia a nechcú vidieť. Ale možnože až na smrteľnej posteli zistia, že ako sa veľmi hlboko mýlili.

  Áno, v socializme bolo okrem toho hesla, že ak neokrádaš štát, okrádaš vlastnú rodinu, bolo aj to zlo, že prakticky štát povedal občanom, zabudnite rozmýšľať, ja sa o vás postarám, všetko bude oukej, len vy buďte, ako sa hovorí, teraz hovoríme, že tie poslušné ovce, ktoré budete niečím kŕmené. A to je ten veľký problém, že prakticky naši ľudia už ako keby prestali vtedy veriť, sa niečo dá, 27 rokov na to, vyzerá, že nestačí, aby sme to znovu naštartovali, že poďte, že nie ten šéf, ktorý je tam hore najmúdrejší, pretože aj ty si taký istý múdry ako on, len ty nedostaneš šancu, lebo nemáš správne tričko. A to je ten veľký problém.

  A vieš čo, ja som zistil, že prakticky teraz ja pozerám, aj včera som bol v teréne, že naši ľudia sa nevedia úprimne tešiť, lebo nemajú sa z čoho tešiť. A teraz neberiem tých horných 10-tisíc, ktorí si tento štát tu rozobrali, ktorí robia rôzne žúrky a neviem čo všecko možné, ale beriem ten ostatný ľud, ktorý proste tu je a on nemá dôvod na to, aby sa tešil a to ma teda veľmi akože štve.

  Ján Pavol II., toho času už svätý, povedal, "demokracia bez hodnôt sa zmení na totalitu". A to mi niečo pripomína. To je naše Slovensko.

  Ďakujem pekne za tvoje vystúpenie.

 • O slovo požiadala navrhovateľka pani poslankyňa Remišová.

 • Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne poslankyne, vážení kolegovia poslancovia, pokračujeme v schôdzi, ktorú svojvoľne a bez akéhokoľvek právneho základu prerušil predseda parlamentu Andrej Danko. Andrej Danko a Robert Kaliňák zdieľajú jednu spoločnú slabosť, a síce lásku k totalite. Obaja si spravili zo svojej funkcie, z verejnej funkcie, svoje mocnárstvo, kde si chcú proti všetkým pravidlám a zákonom presadzovať svoje mocenské chúťky a ambície.

  Doteraz sme hovorili väčšinou iba o tom, ako pán Kaliňák obchodoval s pánom Bašternákom, ako obhajoval platbu 12 mil. eur v hotovosti, o jeho dobe kešu, ale nehovorili sme o tom, aký je vlastne Robert Kaliňák minister vnútra.

  Robert Fico na obhajobu pána Kaliňáka v zásade povedal len jednu vec a povedal toto: "Kaliňák je historicky najlepší minister vnútra, akého Slovensko malo." Pozrime sa však teraz na to, ako vyzerá ministerstvo vnútra za ministrovania Roberta Kaliňáka. Túto tému načal na minulej schôdzi Daniel Lipšic a ja budem pokračovať citáciou jedného z mnohých mailov a listov, ktoré dostávame od samotných policajtov.

  A ten policajt píše: "Dovoľte mi, aby som vás informoval o dianí v slovenskej polícii po voľbách v roku 2012, keď sa vrátil do ministerského kresla pán Kaliňák. Po svojom nástupe odvolal policajného prezidenta a takmer všetkých krajských riaditeľov, samozrejme, bez uvedenia dôvodu. Vymenoval si potom svojich a tí robili čistky ďalej. Nemuselo by byť na tom nič neobvyklé, ak sa však postupuje podľa odbornosti, praxe a nejakých konkrétnych dôvodov, čo však za Kaliňáka neplatilo. Policajti sú platení z verených financií a pánu Kaliňákovi bolo jedno, koľko táto čistka bude stáť štát. A veru stála a stojí dodnes. Veľa policajtov v produktívnom veku za takýchto nedôstojných podmienok muselo odísť alebo pracovať, avšak chceli tam ostať, avšak pracovať bez poníženia. Naopak, Kaliňák zobral späť tých, čo boli v minulosti k nemu lojálni. Vo svojich súkromných firmách by spomínaný pán takúto čistku nikdy neurobil, neposadil by na stoličku niekoho len preto, že kamoš a splní mu každé želanie. Avšak čo? Zo štátneho krv netečie.

  Polícia je dlhodobo napadnutá rakovinou a vyliečiť to bude ťažké. Podstata je, že pán Kaliňák rakovinu nelieči, ale naopak, mal dosť času na to, aby niečo s tým urobil. Jeho však viac zaujíma biznis a potrebuje keš, lebo si uvedomuje, že raz bude tomuto koniec a už také možnosti nebudú. Radšej na pozícii neschopný blbec, ale poslušný, ktorý zadá nezmyselné úlohy, aby sa nestihlo urobiť to, čo je podstatné, ako človek, čo chce vidieť, počuť, riešiť skutočný zločin. Preto nemôže rakovinou napadnutá polícia nič vyšetriť, pretože keď sa nejaká, v úvodzovkách, bunka v Policajnom zbore zobudí, alebo zotaví, okamžite ju zožerú staré metastázy." Toľko list policajta.

  Ďalší policajti nám hovoria o tom, ako to je o situácii a kariérnom postupe na ministerstve vnútra. O tom, ako sa funkcie nezískavajú za "pomáhať a chrániť občanov", ale za vernosť alebo služby ministrovi Kaliňákovi. A teraz tu budem dokumentovať na niektorých konkrétnych príkladoch.

  Najlepšou ilustráciou klientelizmu a kamarátkšeftov sú posty policajných pridelencov. Policajný pridelenec je niečo ako diplomatická pozícia. Plat policajného pridelenca je vyšší ako plat policajného prezidenta, skladá sa z domácej a zahraničnej zložky, a policajný pridelenec má mnoho príplatkov za hodnosť, údržbu, za riadenie vozidla, prídavok za výsluhu rokov a tak ďalej atď. Tento plat sa môže vyšplhať až na 9-tisíc eur, čo je porovnateľné, ak nie vyššie ako plat veľvyslanca. Na posty policajných pridelencov do zahraničia by mali ísť teda šikovní, bezúhonní a jazykovo dobre vybavení pracovníci, aby nám, samozrejme, v zahraničí nerobili hanbu. Pozrime sa na to, aká je skutočnosť.

  Minister vnútra sa údajne nechal počuť, že tieto posty sú výlučne za odmenu. Nerobia sa na ne konkurzy. A letmý pohľad na mená policajných pridelencov, ktorí sú v súčasnosti vyslaní do zahraničia, nám napovie, že skutočne ide o ľudí, ktorí si to "zaslúžili". A teraz konkrétne.

  Na poste policajného pridelenca v Belehrade je Henrich Forai. To meno je vám určite známe, áno, je to brat Marcela Foraia, bývalého riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorý podpísal slávne zmluvy s tetou Ankou.

  Na poste policajného pridelenca vo Veľkej Británii je pani Andrea Stromčeková, asi aj toto meno je vám povedomé. Áno, je to sestra štátneho tajomníka pána Viktora Stromčeka, ktorý je zodpovedný za plánovaný obchvat Bratislavy, ktorý pôvodne počítal s miliardovým predražením. V prípade pani Stromčekovej, ktorá ešte pred pár rokmi vybavovala personálne záležitosti na Prezídiu Policajného zboru, ide skutočne o taký kariérny postup, o akom bežný policajný dôstojník nemôže ani len snívať.

  Policajným pridelencom v Moskve sa stal pán František Posluch, človek, ktorý bol v minulosti vyšetrovaný v kauze podozrenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Uniknuté policajné záznamy z tohto prípadu sú ďalším príkladom, akým zvláštnym spôsobom sa dá riadiť polícia, keď ide o záujem niektorého nášho človeka.

  Na novovytvorenom poste policajného pridelenca pre Čiernu Horu v Podgorici je bývalý policajný viceprezident Michal Kopčík. Asi aj jeho meno vám je povedomé, o ňom sa totiž v nedávnom článku v Trende písalo toto, citujem: "Stíhaný Milan Chovanec do najmenších podrobností porozprával, ako prevádzkoval svoju fabriku na výrobu vratiek DPH. Fungovala dlhé roky preto, lebo mu potrebné krytie poskytovali traja ľudia: Stanislav Kubánek, regionálny šéf SMER-u - SD v Prešove, Jozef Buček, štátny tajomník na ministerstve vnútra, a policajný viceprezident Michal Kopčík."

  Môžeme si klásť otázku, načo máme na Balkáne až troch policajných pridelencov? Jedného v Záhrebe, druhého v Belehrade a tretieho v Podgorici. Špeciálne vyhadzovať 100-tisíc eur ročne na policajného pridelenca v Čierne Hore, v štáte, ktorý má len o trochu viac obyvateľov ako Bratislava, mi príde úplne absurdné. V Českej republike, ktorá má dvakrát toľko obyvateľov ako Slovensko, stačí na celý Balkán jeden jediný pridelenec.

  A takto by som mohla pokračovať ďalej. Ozývajú sa nám policajti, ktorí sú znechutení, frustrovaní, majú toho plné zuby a ostávajú v Policajnom zbore len preto, že ich drží viera v zmysluplnosť ich poslania a v to, že sa raz pomery zmenia. Ak je toto najlepší minister vnútra, akého kedy malo Slovensko, tak ďakujem pekne.

  Vizitkou dobrého ministra je transparentné ministerstvo, motivovaní policajti, ktorí sú vo výkone svojich služobných povinností slobodní, a policajti, ktorým nikto nediktuje, kto je náš človek, kto je nedotknuteľný a kto je len obyčajný občan.

 • Reakcia z pléna.

 • Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.

 • Reakcie z pléna.

 • Poprosím kľud v rokovacej sále, poprosím kľud, nevykrikujte tu.

 • Ďalšie reakcie z pléna.

 • Pán Kaliňák, vy síce vo verejnej funkcii z roka na rok bohatnete, no Slovensko a polícia upadá. Choďte si robiť svoj biznis a podnikať mimo politiky a nechajte ministerstvo niekomu, kto naozaj chce pomáhať a chrániť všetkých ľudí, nielen toho jedného "nášho" človeka.

 • Reakcie z pléna.

 • Pán Kaliňák, keď sa chcete vyjadriť, je tu pultík, z ktorého môžte...

 • Poprosím vás... Pán minister, poprosím vás.

 • ... vstúpiť do rozpravy a môžte rozprávať, nech sa páči. Ale ja viem, že pán Fico vám všetkým odporučil, aby ste opustili túto sálu a aby ste tu nezotrvávali, takže pravdepodobne nevystúpite, ale keď chcete niečo povedať, tak láskavo to príďte povedať všetkým občanom, na to tu máme tento pultík, nech sa páči.

  Ďakujem pekne a týmto som aj skončila.

 • Končím možnosť nahlásiť sa s faktickými poznámkami. Na vystúpenie pani poslankyne jedna faktická, dve faktické poznámky.

  Nech sa páči, pán poslanec Suchánek.

 • Ďakujem za slovo. Veronika, počúval som s úžasom a nechce sa mi veriť, že niečo takéto je možné. Ale keďže som už stratil ilúzie, tak verím, že to tak je. A som veľmi rád, že si to tu takto verejne povedala, a dúfam, že si to prečíta, alebo teda vypočuje čo najviacej ľudí, pretože to sú ozaj veľmi dôležité veci, veľmi závažné fakty, a myslím, že jedny z najzávažnejších, aké tu doteraz na túto tému odzneli. Ďakujem.

 • Ďakujem pekne, Veronika, ja by som rád doplnil, lebo ty si hovorila, že Robert Fico hovoril o Robertovi Kaliňákovi, že je najlepší minister vnútra, aký kedy bol. Tak myslím si, že o tom nikto nepochybujeme, že toto je nezmysel a že to nie je pravda.

  Ale čo je pravda, je to, že Robert Kaliňák je obrovský zbabelec. Je to jeden z najväčších zbabelcov, akí vôbec v ministerskom kresle kedy sedeli. Je tristné, že takto zbabelý, bezcharakterný človek je vo funkcii ministra vnútra! On, aby ho nezachytili médiá, on prejde tú celú sálu, ide sa tam postaviť ku tým dverám a odtiaľ po tebe vykrikuje a ruší ťa. Toto robí, prosím pekne, minister vnútra Slovenskej republiky. To je obrovská hanba. Na to totižto netreba žiadnu odvahu, na to, aby sa hentam postavil k tým dverám, aby tam odtiaľ, s prepáčením, vybľakoval a vykrikoval po rečníkovi a aby ho rušil.

  Takisto ako ani netreba žiadnu odvahu na to, aby si náš minister vnútra robil svoje PR na smrti ľudí, ktorí zahynuli vo vrtuľníku, ktorý on objednal a obstarával. Takéhoto máme my ministra vnútra.

  Ďakujem pekne.

 • S reakciami na faktické poznámky pani poslankyňa Remišová.

 • Ďakujem veľmi pekne mojim dvom kolegom.

  Poznámka pána Kaliňáka nebola ani faktická, ani k veci, ani taká, aká mala byť, takže tá ani nestojí za reč.

  Takže ďakujem vám veľmi pekne a ja pevne verím, že koaliční poslanci si vstúpia do svedomia a konečne tu začnú zavádzať novú politickú kultúru, po ktorej všetci voláme a ktorej takým symbolom sa stal Daniel Lipšic.

  Ďakujem.

 • Pán poslanec Poliačik nie je v sále, stráca poradie. Pani poslankyňa Cigániková nie je v sále...

 • Reakcie z pléna.

 • Pán poslanec Blaha nie je v sále, stráca poradie. Pani poslankyňa Cigániková nie je v sále, stráca poradie.

  Nech sa páči, pán poslanec Mihál.

 • Ďakujem, pán predsedajúci. Vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, vážení prítomní, ja som si už svoje povedal, ak dobre počítam, na deviatich mítingoch, protestoch počas leta, či to bolo v Prešove, či to bolo v Košiciach, v Poprade, v Žiline, v Nitre som bol, v Prievidzi a dokonca raz bol aj pri Bonaparte, takže to by som sa opakoval. To by som sa opakoval a to by sme strácali čas.

  Mňa zaujímajú tie čísla. Mne, skrátka, nejde do hlavy, ako je to možné, že z hľadiska tých oficiálnych čísiel, ktoré minister Kaliňák uvádza vo svojich majetkových priznaniach, odkiaľ on teda berie tie 300-400-tisícové príjmy ročne mimo príjmov z verejnej funkcie, pretože zo všetkých tých správ, ktoré máme, ktorú sú teda takého oficiálneho charakteru, to je ten jeho reštauračný biznis, ide od desiatich k piatim, už sú tam len nejaké dva podniky, čo som nejako zaregistroval, ktoré horko-ťažko prežívajú, tie uzávierky alebo tie dokumenty, ktoré sa povinne zverejňujú v registri uzávierok, hovoria o tom, že tie firmy sú v podstate v situácii, kedy pán majiteľ musí platiť daňovú licenciu, čiže určite by mu aj dobre padlo, keby sa podarilo konečne tie daňové licencie zrušiť, aby čosi ušetril na tých daniach, ktoré platí z tej straty, ktorú tam má, ale on teda jednoducho vykazuje 300-400-tisícové príjmy.

  No a pokiaľ si dobre pamätám, lebo ja by som teda rád vyzval ministra Kaliňáka, aby sa k tomu vyjadril nejakým spôsobom v rozprave alebo na blogoch, ktoré donedávna znovu písal na SME-čku, nech sa vyjadrí, ako sa dá zarobiť 300-400-tisíc nejakým zvláštnym, neidentifikovateľným spôsobom, o ktorom on, ak sa nemýlim, hovorí, že on tak dobre investoval niekde do nejakých akcií, kúpil, predal, mal dividendy - mal dividendy, ejha, tak preto to zníženie z 15 na 7 %, vidíte, možno je to tým, a to si tu páni z Podbrezovej myslia, že to oni vybavili. No, dobre, ale vrátim sa späť k téme.

  Čiže on hovorí o tom, že nejako predáva, kupuje, obchoduje s akciami a hrozne sa mu darí, niečo ako Walt Disney dokonca zachytil. Čiže ja by som teda chcel ministrovi Kaliňákovi dať taký jeden tip, teraz veľmi fičí Smejko a Tanculienka, moje deti to pozerajú od rána do večera, do toho treba zainvestovať, z toho bude ďalších 300-tisíc, takže Smejko aj Tanculienka, pozor, nielen Wallt Disney. Ak to myslí minister Kaliňák vážne s týmito svojimi tvrdeniami, tak by nemal mať problém, aby priniesol niekde na verejný priestor doklady o tom, ako kúpil, predal tie akcie, ako mu boli poslané nejaké dividendy, veď za to sa predsa nemusí hanbiť. Alebo sa mýlim?

  Čiže ak o tom rád hovorí, ak kryje tie svoje príjmy týmto spôsobom, no veď to nie je žiadny zločin, keď sa mu naozaj takto darí pri predaji, kúpe akcií či už Walt Disney, alebo v budúcnosti to bude ten Smejko s Tanculienkou a budeme aspoň všetci vidieť, takto sa investuje.

  Ja som to povedal už niekedy pred prázdninami. Aspoň sa poučia tí manažéri tých našich nešťastných DSS-iek, ktoré nevedia zhodnocovať majetok sporiteľov v dôchodkových fondoch, pozrite sa, minister Kaliňák, z neho si berte príklad, on sám 300-tisíc ročne výnos, jeden, jeden úspešný manažér, ktorý si takto manažuje svoj majetok. Berte ho do svojich radov, poradí vám určite, resp. keď teda odstúpi z pozície ministra, tak jeho kariéra v tomto sektore je jasná a bude stúpať ako hviezda na tom investičnom nebíčku.

  No, celé toto sú podľa mňa ale rozprávky a darmo tu môžem ministra Kaliňáka vyzývať k tomu, aby tieto údaje stransparentnil, a teda ukázal nám, ako to s tými jeho príjmami je. Myslím si, že ten príbeh bude pokračovať tak, že to budú len rozprávočky naozaj pre malé deti o tom jeho investovaní.

  Ďalšia vec, ktorá je jednoznačným porušovaním príslušným zákonov, ktoré sa týkajú verejných funkcionárov, je jednoducho to, že neuvádza v majetkových priznaniach všetko to, čo by mal. Ak si raz niekto požičia formou hoci kontokorentu 500-tisíc eur v nejakej banke, tak by to v jeho majetkovom priznaní malo svietiť. To nie je 5 eur, to je 500-tisíc.

  A ďalej, pokiaľ ide o tú vlastne samotnú kauzu B. A. Haus, ak to správne hovorím, tak predsa sám minister Kaliňák povedal na tlačovke, keď sa to prevalilo o tých prevodoch na jeho účte, že on vlastne za sumu vyše 400-tisíc prevzal pohľadávku, ktorú mal pán Bašternák voči tej spoločnosti B. A. Haus. Čiže on v tom momente, keď sa ten prevod alebo ten biznis uskutočnil, bol veriteľom, požičal vlastne, on bol tým, kto požičal B. A. Haus, a. s., sumu okolo 400-tisíc eur. A takéto niečo musí byť v majetkovom priznaní verejného funkcionára, a nie je to tam. A nebolo to ani v tom prvom roku, ani v tých ďalších. Potom mu bolo niečo v relatívne masívnej sume vrátené. De facto šlo pravdepodobne o výnos z tých nehnuteľností, ktoré vlastní v majetku a ktoré prenajíma spoločnosť B. A. Haus, a on o tom hovorí, teda ako o vrátení pôžičky. Kde sa tieto pohyby prejavujú v jeho majetkových priznaniach? No tam to jednoducho nie je! To je vážne faux pas, pokiaľ ide o verejného funkcionára a povinnosti, ktoré má podľa príslušného zákona. Ja teda neviem presne, akým spôsobom na to reagoval náš parlamentný výbor, ale toto sa mi celé jednoducho nezdá. To smrdí podvodom.

  A znova sme pri tom, mimochodom, ctení podnikatelia ďalší, počúvajte, ako sa to robí. Pokiaľ nechcete platiť či už zdravotné odvody z dividend, alebo tú novozavedenú Kažimírovu daň z dividend, robte to tak, ako to robí minister Kažimír. To znamená, nevložte vysoké základné imanie do nejakej obchodnej spoločnosti, ktorá potom...

 • Reakcia z pléna.

 • Kaliňák. Ktorá potom... Minister Kaliňák, ospravedlnil som sa, ak som sa pomýlil.

  Čiže namiesto toho, aby vložil do obchodnej spoločnosti základné imanie, povedzme vo výške 400-tisíc eur, ďalší spoločníci podobne a za to potom kúpili nehnuteľnosti a mali z toho príslušný výnos, urobte to tak, ako to urobil Bašternák, Počiatek a potom aj Kaliňák. Založte spoločnosť s nízkym základným imaním, pár tisíc eur, tie vysoké peniaze, tie státisíce tam dajte vo forme pôžičky, tým pádom spoločnosť bude mať hotovosť, za ktorú kúpi nehnuteľnosti, bude ich prenajímať, bude z toho príjem a ten príjem sa potom nevyplatí tým akcionárom alebo spoločníkom vo forme dividendy, pretože sa im to bude vracať vo forme splátky pôžičky, tak ako to robia poctiví podnikatelia bašternákovci. Čiže toto je návod, ktorého sa držte. Ak to robí politická špička v tejto krajine, prečo by to nerobil nejaký drobný podnikateľ, ktorý chce ušetriť na odvodoch alebo na daniach.

  Uzavriem to, uzavriem to tým, že sú tu jasné podozrenia z toho, že minister Kaliňák má príjmy, ktoré síce sa snaží nejakým spôsobom deklarovať v majetkovom priznaní, ale nie sú reálne podložené nejakým zrozumiteľným a transparentným spôsobom. Je to hra na slepú babu, sú to rozprávky pre malé deti.

  Naviac, pokiaľ ide o samotné tie technikálie, o povinnosti, ktoré má ako verejný funkcionár, neplní si ich, pokiaľ ide o pôžičku, ktorú má z Tatra banky...

 • Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.

 • Poprosím kľud v rokovacej sále.

  Mihál, Jozef, poslanec NR SR

  Ďakujem pánovi Hrnkovi za obohatenie môjho nudného príspevku.

  Čiže neplní si svoje povinnosti ako verejný funkcionár, pretože neuvádza vo svojich majetkových priznaniach to, čo by mal. A nejde o fazuľky, ide o státisícové sumy. Obávam sa, že týmto spôsobom obchádza zákon.

  Ale sme pri jadre veci. No kto už len sa dotkne toho, či minister Kaliňák obchádza zákon, veď keď on sám je tým najvyšším šéfom polície? Kto si ho pozve na koberček a bude sa ho pýtať, ako to teda je s tými jeho príjmami, keď on sám je najvyšším šéfom a tú celú svoju NAKA si vymyslel vlastne sám pre seba? Jeho šéf, ktorý je Robert Fico? To, že Robert Fico nekoná, je jasný dôkaz toho, že ide o zohratú dvojicu.

  Ďakujem za pozornosť, najmä poslancom zo strany SMER a, samozrejme, aj vám všetkým, ktorým tieto veci vŕtajú v hlave a nedávajú vám spať. Sú tu rádovo desaťmiliónové, možno stámiliónové úniky na dépeháčke a za ne je niekto zodpovedný.

 • Končím možnosť zahlásiť sa s faktickými poznámkami. Na vystúpenie pána poslanca sú tri faktické poznámky.

  Pán poslanec Jurzyca.

 • Ďakujem. Olympijský víťaz Matej Tóth povedal, že on ide na tukovej diéte. Niekedy, Jožo Mihál, mi musíš prezradiť, čo jedávaš ty, lebo vidím to tvoje denné tempo a nasadenie a nechce sa mi veriť, že jedávaš to isté čo ja.

  A máš bezpečne pravdu v tom, že nevyzerá seriózne to zdôvodnenie bohatnutia na výnosoch z finančných trhov. Keď si pozrieme dlhodobé priemery, tak v tomto prípade je to úplne neuveriteľné.

  Ale napadla mi pritom ešte jedna poznámka, taká viac systémová. Viem, že úradníci federálnej vlády v Spojených štátoch si svoj majetok dávajú do centrálne spravovaného fondu, ktorý je riadený pod kontrolou federálnej vlády. Takže sa nemôže stať, že by zamestnanec federálnej vlády sa dostal do konfliktu záujmov a pomáhal by nejakej firme bohatnúť.

  Tak to je taká systémová poznámka. Raz by sme o tom mohli pouvažovať a verím, že to počúva aj minister financií alebo jeho zamestnanci a že na niektorú z budúcich schôdzí sa pokúsia pripraviť potrebnú systémovú zmenu.

  Ďakujem.

 • Ďakujem. Chcel by som povedať, že málokedy sa mne stáva pri týchto číselných a ekonomických debatách, že reagujem priamo na teba, pán poslanec Mihál, ale teraz mi nedá jeden fakt. Ja som tie čísla aj potrebu tých systémových zmien počúval s pokorou a čo najviac som sa snažil odniesť preto, aby sme boli takpovediac poučení. Len už pri druhom poslancovi sa stala nasledovná vec, ja tomu teda nerozumiem. Často sme tu obviňovaní my z nejakého neslušného správania alebo z cirkusu. Tak pri vystúpení Veroniky Remišovej tu prebehne sálou minister Kaliňák, ziape na ňu celý čas a pri tvojom vystúpení príde pán poslanec Hrnko, z ničoho nič sa postaví, zoberie obrázok a začne rozprávať niečo o Pochode za život. Toto je, toto je nejaká slušnosť?! Veď minimálne, keď niekto rozpráva, tak teda v pokore počúvam, sedím, snažím sa pripraviť nejakú argumentačnú faktickú poznámku, a nie že priamo počas vystúpenia prídem ku kecpultu, chytím obrázok a pustím nejaké všeobecné múdro, ktoré je len dobré na to, aby si bol vyprovokovaný. Ak mi niekto povie, že dvaja provokatéri, ktorí z vládnej koalície prebehli touto sálou, nie sú provokatéri, podľa mňa klame.

  Čiže, nie, nevyprovokujete nás, my sme tu nikdy sa nesprávali neslušne a robili cirkus. Dnes to niektorí poslanci natočili na videá a jednoznačne to dajú ako dôkaz, kto tu dnes provokoval. Provokovali pán Hrnko a pán Kaliňák.

  Ďakujem.

 • Ďakujem za slovo a ďakujem Jožkovi Mihálovi za opis aj tých technikalít okolo firmy B. A. Haus.

  Keď si, Jožko, hovoril o tom, že priamo Kaliňák dáva návod na to, aby obísť daň z dividend a predtým to boli zdravotné odvody, ešte stále sú, tých 14 % a dnes to je alebo od budúceho roka to bude daň z dividend 7 %, ak sa to schváli, ten návod, ako to obísť, je ten, že firma bude mať akože pôžičku od akcionárov a nebudem vyplácať dividendy, nebudem vyplácať zisk, ale budem vyplácať akože splátku tejto pôžičky.

  Tak ja by som ešte doplnil jeden detail do tohto návodu. Na rozdiel od B. A. Haus a Kaliňáka je treba, aby tá firma vo svojom účtovníctve tú pôžičku aj evidovala, pretože čo sa stalo v B. A. Haus, je to, že firma B. A. Haus, ktorú kúpil Robert Kaliňák od Ladislava Bašternáka, vyplácala pôžičku, ktorú jednoducho od akcionára alebo akcionárov vo svojom účtovníctve nemala. Čiže vyplácala splátky za neexistujúcu, neexistujúcu pôžičku.

  Čiže ak je teda návod od Kaliňáka taký, že obísť, tak treba ho doplniť o to, že firma, ktorá obchádza platenie daní z dividend, by si mala evidovať takúto zjavne teda efektívnu fiktívnu pôžičku.

  Pozerám, že je tu aj pán Erik Tomáš, takže predpokladám, že podobne ako v Čistom dni, kde zneužívali maloleté, treba aj tu niečo čistiť a zrejme treba čistiť renomé Roberta Kaliňáka. Aj keď si teda neviem predstaviť ten kreatívny spôsob, ako sa také niečo dá uskutočniť ešte vzhľadom na to vystúpenie, čo tu pred chvíľkou pán Kaliňák spod balkóna veľmi zbabelo, aby ho nevideli novinári, mal, kedy tu niečo skríkol a potom zase zdúchol dozadu.

  Ďakujem za slovo.

 • S reakciami na faktické poznámky pán poslanec Mihál.

 • Tak ja budem reagovať hneď na tú prvú otázku, ktorú položil Eugen Jurzyca. Ako kde beriem tú energiu, no beriem ju z tých dvoch mojich malých detí, ktoré ma teraz čakajú, kedy konečne tatino zase príde večer domov a spoločne si pozrieme toho Smejka a Tanculienku a bude mi lepšie.

 • Pán poslanec Krajniak nie je v sále, stráca poradie.

  Pán poslanec Sloboda, nech sa páči.

 • Vážené kolegyne a kolegovia, chcem vo svojom veľmi krátkom príspevku zdôrazniť, že táto schôdza nie je o žiadnom dokazovaní ani o trestných oznámeniach alebo o nejakých trestných konaniach, je o tom, že nemáme dôveru v čestnosť, spoľahlivosť a správnosť konania pána Kaliňáka. A ak dôveru nemáme, sme plne oprávnení podať návrh na vyslovenie nedôvery voči jeho osobe.

  Panie kolegyne a kolegovia, ak si myslíte, že podpredseda vlády Robert Kaliňák je čestný, spoľahlivý a jeho konanie je úplne v poriadku, tak kľudne nehlasujte za vyslovenie nedôvery voči nemu. Vy jej vyjadríte však tým s jeho činmi, ktoré kritizujeme, úplný súhlas a je len na vašom svedomí, ako budete hlasovať.

  Ďakujem.

 • Pani poslankyňa Verešová nie je v sále, stráca poradie. Pán poslanec Vašečka nie je v sále, stráca poradie.

  Pán poslanec Heger.

 • Pán predsedajúci, ďakujem. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, je to veľmi ťažké vystúpiť v takejto atmosfére, kedy aj dneska pán premiér vyjadril, že teda kolegovia z opozície, z koalície tu vôbec nebudú. Máme za sebou leto. Pred letom sme veľmi aktívne žili touto kauzou a dá sa povedať, že v lete tým žili mnohí ľudia. A ja celý deň dnes nad tým rozmýšľam, spomínam na každý pondelok, jako sme chodili na protesty, a myslím na tých ľudí, ktorí tam chodili, aby vyjadrili svoj názor.

  Evidentne tu máme dva pohľady. Pán premiér dneska prezentoval, ako táto krajina šľape, ako v tejto krajine nie je žiadny problém, čo sa sťažujeme, o čom tu vlastne hovoríme, je to bezpredmetné, je zbytočné takúto schôdzu mať. Ale potom je tu určitá skupina ľudí, a nie malá, a to sú tiež občania našej krajiny, ktorí majú na to úplne iný pohľad. My tu dnes reprezentujeme ich hlas, hovoríme o tom, ale my tu nehovoríme svoj názor. To neni, že my tu hovoríme svoj názor. Kolegovia, ktorí tu vystupujú a prednášajú fakty, a bolo tu toho povedaného naozaj veľa, to neni len to, že by oni chceli vyjadriť svoj pohľad. To sú ľudia, ktorí jednak dlho pôsobia medzi ľuďmi, sú to ľudia, ktorí v kampani veľa ľudí stretlo, a sú to ľudia, ktorí stretávali tých ľudí celé leto, pretože sme tam medzi ľuďmi boli.

  A toto je vec, ktorá tu dnes leží na stole, a nemôžme, resp. áno, pán premiér môže povedať, že, viete čo, ja to vidím takto a je jedno, že tie státisíce občanov, ktorí si myslíte niečo iné, proste máte smolu. Neviem. Osobne si nemyslím, že toto je stanovisko, ktoré by premiér mal odkázať svojmu ľudu, ktorému vládne. A myslím si, že aj správanie pána ministra Kaliňáka, on je ministrom vnútra opäť celej krajiny. A my sa tu môžme skúšať hrať na opozíciu a koalíciu, ale takto otázka nestojí. Ani my ju tak nestaviame. O to viac, ako fakt ťažko sa hľadajú myšlienky, ako to vyjadriť, pretože nechcem tu hovoriť nejaké, chcem vám to tak povedať od srdca, pretože to je to, prečo som prišiel aj do parlamentu, prečo som prišiel aj do politiky. A je to, ja osobne to považujem za veľmi neprofesionálne, a to je smutné, že v dnešnej dobe politické správanie zašlo tak ďaleko, že pohŕdanie názorom druhej skupiny ľudí, ktorá zdanlivo môže vyzerať, že nie je väčšina, sa považuje za politicky správne. Osobne si myslím, že normálne by sme to nazvali ako ignorácia, a myslím si, že pri týchto výrazoch aj potrebujeme ostať.

  Ja už len to, že sám pán minister sa tu dnes nenachádza a už tu bolo povedané dosť, nebudem hovoriť pánovi ministrovi, ale chcel by som možno tak povedať z tohto miesta, že verím, že táto krajina bude mať, bude mať vládu, ktorá sa bude zaujímať o dobro všetkých občanov. Verím, že aj dnes v parlamente sedia ľudia, ktorí to myslia úprimne s touto krajinou, a ja verím tomu a prajem tejto krajine, aby takíto ľudia čoskoro došli k moci, aby už skončila táto éra, kedy ľudia budú si musieť dávať pozor, resp. si musia dávať pozor na to, čo povedia, lebo môžu byť za to perzekvovaní.

  Tento čas, je potrebné, aby skončil, aby prišlo na Slovensko čas, kedy sa tu budeme naozaj cítiť slobodne, kedy tu bude prajnosť, kedy tu bude transparentnosť, keď to tak poviem, vo veciach, kedy naozaj nebude sa tu nič zakrývať. Kedy tu nebude úmysel viesť túto krajinu pre vlastné obohatenie alebo pre vlastné benefity, ale kedy ľuďom primárne bude záležať na dobre všetkých ľudí.

  Áno, možno si povieme, že sú také ideály, ale toto sú ideály, v ktoré dúfa každý občan. Každý občan. A práve tí najmenší, tí, ktorí majú najmenej prostriedkov, tí, ktorí možno si povedia, že nemajú na to, aby túto krajinu viedli, očakávajú, že takíto ľudia vo vláde budú.

  A ja práve chcem tento príhovor využiť na to, že to chcem popriať našej krajine, pretože verím tomu, že toto tu budeme mať. A aj taký odkaz nás z opozície ľuďom, ktorí sú dnes vo vláde, že hoci dnes tu nie ste, nepočúvate, ignorujete to, my to nevzdáme. My to nevzdáme a chceme a budeme pracovať na tom, aby táto krajina bola vedená ľuďmi, ktorí ju vedia spravovať.

  A ja to zámerne opakujem, aby to tu zaznelo a aby aj tento parlament bol miestom, kde nebudeme dotlačení do takej politickej kultúry, ako hovoríme, že tu je. Pretože myslím si, že veľa sa tu hovorí o tom, aké sú tu vyostrené vzťahy. Áno, to je následok. Ale keď chceme hovoriť o príčine, tak to sa ťažko počúva. A tú príčinu musíme hľadať v histórii a vo vývoji, ktorý tu bol. A dnes, áno, toto je vrchol ľadovca. Toto je vrchol ľadovca, na ktorom sa nachádzame, a tie naše reakcie, ako mňa to naozaj úprimne až prekvapuje, že si hovorím, že ako je možné, že takto tá opozícia šalie. A nikto, akoby tu chýbalo zamyslenie sa. A prečo vlastne šalejú? Čím to je, že šalejú, že už musia ísť do takýchto extrémnych prejavov, keď to tak poviem. No preto, že...

 • Reakcia z pléna.

 • Ďakujem, pán Hrnko.

  Pretože nikto tu nehovorí o tom, resp. my sa snažíme hovoriť o tom, aké extrémne správanie sa deje aj práve prostredníctvom pána ministra Kaliňáka. Veď my tu poukazujeme na tie fakty a hovoríme, toto nie je normálne.

  A ja si nechcem zvyknúť na to, že v našej krajine sa vždycky všetko zametie pod koberec. A sú tu mnohí ľudia v tejto krajine, ktorí si na to nechcú zvyknúť. A sú tu mnohí ľudia, ktorí si nechcú zvyknúť na to, že akonáhle správy o ničom nehovoria, tak to neexistuje. Pretože my nechceme žiť v ilúzii.

  A ja ďakujem vám, kolegovia z opozície, že tu, že, že aj vy bojujete za to, aby naozaj prišiel čas, kedy budeme pristupovať k tejto krajine zodpovedne a transparentne a nielen robiť nejaké Potemkinove dediny. Niečo, nejaké pozlátko, ktoré navonok vyzerá veľmi fajn, ale robíme to len tak navonok.

  Takže možno len taký odkaz na záver aj v mene tých ľudí, ktorí chodili na tie námestia, ktorí očakávali a túžili, že to bude mať nejaké vyvrcholenie, a my veríme, že to bude mať pokračovanie, že to týmto neskončí, pretože túžime po tom, aby tu tá zmena prišla, o ktorej hovoríme, a budeme trpezlivo pracovať a čakať na to, aby sa to stalo. A budeme hľadať spôsoby, aby tu prišla spravodlivosť do tejto krajiny.

  Ďakujem.

 • Dámy, páni, človek si hovorí, čo ešte nebolo povedané. Čo nebolo povedané pri demonštráciách, čo nebolo povedané pri predošlých schôdzach, a preto budem trochu osobnejší, veriac, že pán minister Kaliňák sleduje našu rozpravu, myslím, že pozorne.

  Ja som ho vnímal pred rokmi vskutku ako nádej postkomunistickej politiky, videl som ho ako mladého človeka, dokonca bývalého študenta a štrajkujúceho študenta z ´89. roku na Právnickej fakulte v domnienke, že on nemá dôvod preberať móresy komunistov alebo mečiarovcov. Zažil som ho, keď bol komunálny poslanec na meste, a mal som dojem, že si v mnohých veciach veľmi rozumieme. A teraz mám pocit, akoby som bol úplne v nejakom inom filme, v inom svete, v inom vesmíre.

  Áno, vtedy bola vláda Ivety Radičovej a SMER na chvíľu uveril, že, alebo pochopil, že stromy nerastú do neba a že keď po prvej vláde, po ich prvej vláde, ktorú mali s HZDS a SNS, sa chovali arogantne a mali aféry a neboli to vždy len aféry ich koaličných spojencov, takže musia na svojej politike niečo zmeniť a byť otvorenejší tým hodnotám, o ktorých hovorí Európa. Žiaľ, ten nasledujúci vývoj, ten tajomný pád, dodnes nie veľmi presne popísaný, kedy možno naozaj vlastní spojenci a vlastní kolegovia zhodili moc pravice, ktorá zvláštnym spôsobom dávala šancu aj ľavici. Keby Radičovej vláda bola snáď trvala, bol by aj SMER urobil nejakú reflexiu, lenže onedlho boli naspäť. De facto vláda skupín, ktoré sa so SMER-om spojili alebo ktoré sa možnože aj naňho prilepili, tá vláda skupín sa ani poriadne neprerušila. Myslím tým oligarchické skupiny, ktoré sa po Slovensku mocú a hľadajú toho nositeľa, ktorý by ich posúval vždy k ziskom. Ani sa neprerušila nastálo.

  Pamätáte si veľký zápas o generálneho prokurátora a už vtedy bolo veľmi jasné, že veľká časť politickej scény je tak podrobená záujmom SMER-u, že ešte aj pravica hľadá prokurátora, s ktorým by bol stotožnený aj Robert Fico. Iveta Radičová správne pochopila, že v tomto konflikte o generálneho prokurátora sa skrýva akési temné proroctvo, akési temné tajomstvo slovenskej politickej scény.

  Keď v Srbsku zavraždila mafia, alebo nevieme dodnes kto, nádejného mladého premiéra pred rokmi, pamätám si, že na pohrebe ktorýsi z politických funkcionárov tamojšej demokratickej strany povedal také vety, budem ich teraz parafrázovať len voľne, asi v tom duchu, že, priatelia, stojíme nad hrobom nášho vlastného premiéra a nalejme si čistého vína, že sme skriminalizovaná krajina.

  V dobách, ktoré opisujem za vlády Ivety Radičovej, kedy som videl pána ministra Kaliňáka napríklad v polemikách s tretím sektorom, s takou Zuzanou Wienk, a videl som, že je jeden z mála ľudí SMER-u, ktorý dokáže aj trochu počúvať a dokáže hovoriť s týmito ľuďmi normálnou rečou bez zastrašovania, bez nejakého povyšovania, bol jedným z nádejí a ako minister vnútra mohol práve urobiť veľmi veľa pre to, aby jedného dňa sme aj my nepovedali, priatelia, povedzme si úprimne, my sme skriminalizovaná krajina. Skriminalizovaná politika, lebo nie je nič strašnejšie. Veď kriminalizácia a chuť niečo ukradnúť alebo urobiť nejakú ľavotu sú vlastné ľudstvu, či je biele, žlté, modré, zelené, je vlastné všetkým národom a celý um demokracie a um všetkých tých ľudí, ktorí sa snažia zariadiť na svete slušné pomery, smeruje k tomu, aby sa zatlačili tieto tendencie tam, kam patria, mimo slušné prostredie a aby zavládol právny štát, aby neprišlo ku kriminalizácii práve tých zložiek, ktoré kriminalizácii brániť majú, a to je práve polícia, to je práve prokuratúra, to je práve Špeciálna prokuratúra. A, samozrejme, sú tu aj politické strany, ktoré sú jadrom moci. Roky sa tu skloňuje termín štandardné politické strany a nikto z nás by si neprial nič viac, keby ten termín sa naplnil jeho skutočnému obsahu.

  Ale čo ak je pravda, že tzv. štandardné politické strany už dávnejšie vytvorili dômyselný model vzájomného krytia a vzájomnej spolupráce na tunelovaní štátu? Čo ak je pravda to všetko, čo tu odznieva aj v prípade Bašternák, ktorého mal už pred rokmi vyšetrovať úrad, ktorého hlavou je pán minister Kaliňák?

  Ten film sa zrazu odvíja úplne inak. Pán minister Kaliňák si neprišiel vypočuť ani túto schôdzu sem priamo fyzicky, čo mimochodom tiež by patrilo k tej európskej kultúre, v ktorej som ho videl ako jej obyvateľa a normálneho človeka pred tými pár rokmi. Ja ho, samozrejme, nemám ani najmenšie šance pochopiť alebo nejak spoznať, čo sa stalo, že z tohoto politika, ktorý mohol byť nádejným človekom, ktorý mení bývalú postkomunistickú politiku na skutočne ľavicovú, na skutočne užitočnú pre ľudí, že sa stal človek, ktorý dnes aj podľa vyjadrení viacerých jeho koaličných poslancov sa drží vo funkcii napriek tomu, že tam má konflikt záujmov.

  A to by sme mohli citovať naozaj viacero vyjadrení koaličných poslancov, koaličných politikov. Jedni hovoria, že je to záujem strany a že Kaliňák odstúpi v januári. Tak či tak ten príbeh má iba on v rukách. Ten príbeh týchto dvoch filmov, jedného Kaliňáka, ktorý ako mladý človek vstúpil do ľavicovej strany s vierou zrejme, že to bude vždy strana demokratická, nebude to kriminálne prostredie, ktoré by krylo zlodejov. Potom ako minister viacnásobný a dnes ako človek, ktorý nemá chuť alebo vôľu počúvať kritiku opozície, keď je reč na mimoriadnej schôdzi o jeho možnom odvolaní.

  Jasné, jasné, ak si osvojil naplno aroganciu moci, ktorá je taká typická pre postkomunistov, lebo oni akúsi pokoru moci vlastne nikdy neprijali. Tá im pripadala ako slabosť. Arogancia moci má dať najavo, že rozmliaždi svojich protivníkov, poodvoláva ich z parlamentu, zastraší ich, dá im pokuty, niečo s nimi urobí. Iba vtedy v mafii nadobudnete rešpekt.

  Táto alternatíva, že by sa ľavica menila na takúto politiku, takúto násilnú a drastickú politiku, akú predstavovalo HZDS, táto alternatíva je hrozivá. Práve od Roberta Kaliňáka som sa stále nádejal, že on bude bariérou pred takouto zmenou. Preto veľmi ľutujem, že to nedokázal symbolizovať, že stále zostáva tým Kaliňákom, ktorý nechcel mečiarizmus ani obnoviť a ani ho vidieť v budúcnosti, že nedokázal prekonať nejakú zášť a neprišiel si sem sadnúť a vypočuť si tie stanoviská, resp. na ne reagovať. Naopak, skutočne mňa neženie žiadna zášť voči Robertovi Kaliňákovi. Naďalej si myslím, že sú pred ním akékoľvek alternatívy. Je to len v jeho rukách, ako sa postaví k demokracii, k právnemu štátu alebo, naopak, k zastrašovaniu akýchkoľvek kritikov, o ktoré sa niektorí ľudia aj v tomto volebnom období pokúšajú a budú aj naďalej pokúšať. Je to len v jeho rukách.

  My v tejto chvíli, žiaľ, nemôžme nič iné vidieť, iba konflikt záujmov, ktorý má minister vnútra, ktorý má vyšetrovať kauzy, ktoré súvisia s nehnuteľnosťou, v ktorej býva samotný jeho premiér a ďalší členovia tejto politickej skupiny. Vonkoncom si nemyslím, že veci museli dôjsť tak ďaleko. Je tu príklad iných politikov, ktorí nepripustili konflikt záujmov alebo nepripustili, aby im v politike diktovali takéto pokútne okolnosti, ako je kauza Bašternák.

  Je tu teraz príklad, samozrejme, a iste ho spomenuli aj iní rečníci, môjho kolegu Dana Lipšica. Myslím, že keby pán minister zvážil takúto cestu, že by pred ním boli ešte mnohé dvere otvorené. Je to mladý muž. V každom prípade ale by som si veľmi prial, aby najmä zvážil cestu demokratickú, aby počúval kritiku, aby jej čelil s kľudom a bez hysterických vystúpení a aby prinášal argumenty a nie umlčiavanie alebo zastrašovanie opozície. Zatiaľ ale jeho mlčanie a jeho nevysvetlenie a jeho nepochopenie toho, že je v konflikte záujmov, ho stavia do kontinuity politiky, ktorú podľa mojej mienky, ktorou on sám kedysi pohŕdal a ktorú odmietal. Čiže kontinuity politiky bývalého režimu a mečiarizmu.

  Strážme sa toho, aby sme sa k takýmto politikám naozaj vrátili. To je hlavné posolstvo, ktoré by pre generáciu politikov, do ktorej patrí aj pán Kaliňák, malo byť kľúčové.

  Ďakujem za pozornosť.

 • Končím možnosť nahlásiť sa s faktickými poznámkami. Na vystúpenie pána poslanca sú dve faktické poznámky.

  Nech sa páči, pán poslanec Heger.

 • Ďakujem, pán kolega Budaj. Ja som rád, že ste spomenuli práve to dôležité, čo tu tak málokrát odznieva, a to je to, že aj pán Kaliňák má v rukách alternatívy a že nakoniec je to v jeho rukách a že veci by nemuseli zájsť tak ďaleko. A toto je to, čo tu vidíme veľmi zriedka, že keď sa človek aj vyberie zlou cestou, tak akoby už sa nechce z nej vrátiť a radšej pôjde ďalej a ďalej, dúfajúc, že to nejako prerazí.

  Tak som veľmi rád, že ste to spomenuli a že tu odznelo. Pretože myslím si, že toto je to, čo tu potrebujeme sa naučiť, vedieť si priznať chybu, vedieť sa z nej poučiť a konať nápravu.

  Ďakujem.

 • Ďakujem. Pán Budaj, otvorili ste ťažkú kategóriu. Ja ju nazývam obhajoba verejného záujmu a ako sa pri nej správať. Myslím si, že za obdobie, ktoré rátame od vášho vystúpenia v ´89. roku, máme niektoré svetlé a veľké množstvo takých tých tmavých príkladov alebo scenárov, čo by sa pri obhajobe verejného záujmu robiť malo a čo by sa nemalo.

  A myslím si, že tak ako ste tak veľmi stručne a veľmi láskavo opísali kariérny postup ministra vnútra pri jeho kariére a pri jeho obhajobe verejného záujmu, je jasné, že nastal čas, kedy sa dostal na šikmú plochu, alebo inými slovami, kedy by mal zvážiť zotrvanie, aby obhajobe verejného záujmu nerobil hanbu. A ja dúfam, že minimálne ten apel spred leta, počas leta, aj na tejto schôdzi nezostane bez vypočutia.

  Ďakujem.

 • Ďalším vystupujúcim v rozprave je pán poslanec Suchánek.

 • Ďakujem za slovo. Pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ja som to už dneska raz tu spomenul a poviem to znovu. Ja som sa do tejto rozpravy prihlásil takmer pred tromi mesiacmi, a preto som tam aj napísaný, preto som teraz prišiel. To, čo som chcel vtedy povedať, už prešlo. To, čo malo vtedy nábeh a argumenty, tak to všetko už nemá, pretože všetko bolo povedané, vypršal, vyprchala tá celá energia a ten emocionálny náboj. Tie argumenty sa úplne obrúsili a ja už som dneska na to upozornil, ako môže v demokratickej krajine byť schôdza, ktorá bola zvolaná ako mimoriadna, ako sa môže odohrať po troch mesiacoch? Ako sa môže uskutočniť po troch mesiacoch?

  S tou demokraciou je to tu ozaj asi veľmi zlé a s týmto parlamentom takisto. Tak ako som povedal, ono to už tu asi všetko odznelo. A odznelo to tu pred chvíľočkou, aj Janko Budaj to hovoril, že konflikt záujmov.

  A ďalšia vec, ktorú by som dnes chcel povedať, že kto dnes na Slovensku verí v objektívnu, nezaujatú políciu? A hlavne pokiaľ sa to týka takých vecí, ako je politika, ovplyvňovanie verejných zdrojov, eurofondy, rozkrádanie, daňové úniky. Sami vidíme, ako sa to tu vyšetruje alebo nevyšetruje. Chcel by som upozorniť len na pár zase takých vecí, ktoré tu, samozrejme, dávno odzneli. Pár takých vecí.

  Keď bol obvinený Igor Matovič z nejakých daňových podvodov alebo únikov, tak svedok v jeho kauze, ktorý, samozrejme, vypovedal v jeho neprospech, bol vypočutý okamžite, napriek tomu, že to bol deň pracovného pokoja, dokonca takmer vo večerných hodinách a dokonca dostal svoju svedeckú výpoveď do ruky a mohol ísť s ňou na verejnosť a do médií. Skúste normálne takúto vec dostať do ruky, keď vypovedáte ako svedok. Nemáte šancu.

  Takisto, keď bolo treba vypočuť asistenta poslanca pána Rajtára, teda Filipa Rybaniča, tak takisto sa to uskutočnilo veľmi promptne. Prečo asi? Prečo sa takéto veci uskutočňujú veľmi promptne?

  Dokonca keď vystúpil svedok, ktorý býva v dome, kde má byt pán Bašternák, a povedal, že videl osobu, ktorá sa veľmi podobala na brata pána Bašternáka, ktorá vynáša šanóny z bytu, ktorý vlastní pán Bašternák, tak takisto táto osoba bola veľmi promptne vypočutá.

  A je zaujímavé, že osoby, ktoré by mali byť vypočuté a ktoré mohli vniesť do týchto vyšetrovaní skutočne svetlo a priblížiť ich tomu, aby sa to mohlo dovyšetrovať a uzavrieť, tak tie osoby boli vypočuté až omnoho neskôr, ak vôbec do dneska boli vypočuté. Do dneska niektoré veci neboli uzavreté, svedkovia neboli vypočutí.

  Premiér sľúbil, že zverejní, odkiaľ má dokumenty o daňových faktoch poslanca Matoviča. Podľa všetkého dodnes toto neurobil. A čo robí naša objektívna polícia? No to je otázka. Verí niekto v objektívne vyšetrovanie našej polície? A pod koho táto polícia patrí?

  Ešte donedávna sme počúvali, že absolútne nie je žiadny problém, keď inšpekcia, policajná inšpekcia patrí pod ministerstvo vnútra. Teraz po tom, čo sa niektoré veci prevalili, tak zrazu začínajú už aj špičky pripúšťať, že a tá polícia by mohla byť kontrolovaná zboku. Ale kedy sa to deje? Až vtedy, keď sa ukáže, že sú tam systémové porušenia, že sú tam systémové chyby. Dovtedy nikto nie je o tom ochotný sa ani len baviť. No a potom, samozrejme, sa nemôžme čudovať, že to dochádza do takých dimenzií, v akých sme dnes.

  A čo ma ešte dneska veľmi prekvapilo? To už je taká posledná vec. Keď tu pred chvíľočkou vystúpila v rozprave Veronika Remišová a čítala tie listy od policajtov o tom, ako deleguje policajných pridelencov minister Kaliňák, tak sa tu zrazu objavil minister Kaliňák. A ja som bol najprv presvedčený, že prišiel preto, že to započul a že vystúpi a že to všetko vyvráti. Tam spod balkóna vykrikoval, že Veronika klame, ale nepristúpil k tomuto pultu a nebol schopný to vyvrátiť.

  Takže v súlade so všetkým týmto, čo som povedal, chcem povedať, že minister Kaliňák ozaj nemôže zostať na svojom mieste a budem hlasovať za jeho odvolanie.

  Ďakujem.

 • Končím možnosť nahlásiť sa s faktickými poznámkami. Na vystúpenie pána poslanca dve faktické poznámky.

  Nech sa páči, pán poslanec Heger.

 • Ďakujem. Pán kolega, ja by som chcel tiež tak doplniť k tej polícii, lebo toto je, myslím si, že veľmi dôležitá skutočnosť, na ktorú tiež nesmieme zabúdať, pretože keď sa aj pozriem na pána Budaja, tak mi to pripomína, akú zlú skúsenosť zanechal vlastne bývalý režim, bývalá éra a práve v oblasti alebo v pohľade na políciu. A naozaj si myslím, že je to citeľné, že mnohí ľudia ešte tak podvedome nemajú v krvi to, čo dnes polícia má vo svojom hesle: "Pomáhať a chrániť." A to je veľmi dobré, že to tam je a že to začíname ľuďom prinášať, aby chápali, že polícia je tu na to, aby chránila, ale povedzme si na rovinu, mnoho ľudí si toto ešte neuvedomuje.

  A práve akékoľvek konanie aj ministra vnútra, ktorý stojí nad políciou, ktorý môže diskreditovať políciu, je konanie, ktoré opäť prinavracia povesť polície do starých dôb a tomuto by sme sa naozaj mali vyhnúť, a preto som vďačný, že ste to aj z tohto pohľadu nasvietili. Lebo to je dôležitý fakt. Už len toto samotné je, myslím si, že dostatočným signálom na to, aby možno minister si uvedomil, že už len to, že bude diskreditovaný alebo aj tým podozrením, že navracia staré meno polícii, ktoré tu tak dlhodobo a ťažko sa mení na dobré meno. Tak to je proste veľmi dôležitá skutočnosť a je dôležité, aby sa na ňom zamyslel, že tu naozaj nejde len o samotného pána ministra, ale ide tu o meno polície, ktoré sa tu buduje a chceme tu budovať. A tak ako aj predtým sme povedali, proste z chýb sa treba jasne poučiť a treba konať nápravu.

  Ďakujem.

 • Ďakujem za slovo. Pán poslanec, súdiť iného človeka môže len človek, ktorý má vysoký morálny kredit, ktorý je bezúhonný, ktorý nie je podozrivý zo žiadneho nekalého správania. Vy ste si radšej mohli svoje vystúpenie odpustiť. Do tohto parlamentu ste sa zrejme dostali podvodom ako Biela vrana, pritom nedávna minulosť preukázala, že tento titul ste získali neoprávnene. Ste podozrivý z manipulácie pri verejnom obstarávaní.

  Vy, pán poslanec, nemáte morálne právo, aby ste vystupovali a kritizovali kohokoľvek iného. Preto nabudúce, pán poslanec, ak budete chcieť vystúpiť, vystúpte radšej k inej téme, toto je aj z vášho pohľadu a z pohľadu vašich kolegov nepochybne kontraproduktívnej vystúpenie.

 • S reakciami na faktické poznámky pán poslanec Suchánek.

 • Ja by som reagoval len na pána Podmanického. Absolútne nehovoríte pravdu. Ja som nekandidoval do volieb ako Biela vrana. Ja som kandidoval ako lekár, ktorý odhalil kauzu CT. Ako Biela vrana nie.

 • Reakcie z pléna.

 • Takže chcem ešte raz povedať, že vôbec nie ako Biela vrana, ale ako lekár, ktorý odhalil kauzu CT. Skúste to spochybniť. Môžme sa o tom baviť. To nedokážete spochybniť.

  Nikdy som nemal nečestný ani zlý úmysel. Ak ma vy chcete z niečoho podozrievať, nech sa páči. Ja som vždycky zastával len to, aby pacientovi nebolo poškodené, aby pacient mohol dostať to, čo potrebuje. Jedine preto som presadzoval, alebo som mal úmysel, aby sa čím skôr kúpil CT prístroj v piešťanskej nemocnici. Ja som tú výberovú komisiu neurobil, ja som ten výber neovplyvňoval a jediné, čo som chcel presadiť, bolo to, aby sa to cétečko kúpilo. Do dneska tam nie je.

  Do dneska v mnohých nemocniciach sú také staré CT prístroje, ktoré sú už dávno za životnosťou. Tie vyšetrenia trvajú dlho, dávajú veľké dávky žiarení, pacienti sú poškodzovaní, a pritom vaša strana z posledných desiatich rokov osem rokov vedie ministerstvo zdravotníctva. Neurobila absolútne nič! Absolútne. A práve sa podpisuje za úroveň nášho zdravotníctva, ako momentálne vyzerá.

  Ďakujem.

 • Ďalším vystupujúcim v rozprave je pán poslanec Viskupič.

 • Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, myslím, že položiť si na začiatku vystúpenia pri tejto schôdzi otázku podobne, ako si ju položil Ján Budaj, a to je, čo objavné, čo podstatné, čo nové sa dá pri odvolávaní ministra Kaliňáka po príbehu štyroch mesiacov tejto schôdze alebo ambície schôdzu zvolať, schôdzu odrokovať a schôdzu ukončiť, ako to podstatné.

  Myslím si, že naozaj sa na pôde alebo v rámci tejto debaty odhalilo mnohé z toho, akým spôsobom chce súčasná, vtedy ešte vládna štvorkoalícia, keď sme schôdzu zvolávali, a dnes už vládna trojkoalícia riešiť problémy zodpovednosti morálnych kreditov a tým, ako bude spravovať všeobecné veci verejné, či už pre samých pre seba, či už pre opozíciu, či už pre občanov voličov, alebo teda všeobecne povedané, ako bude vládnuť.

  Presne na tom formáte, presne tu je vidieť ten cynizmus, ten teflonový skafander, kde akýkoľvek argument, akékoľvek doplnenie toho, čo bolo na začiatku schôdze, čo sa stalo v priebehu a počas leta, čo priniesol pri ambícii odhaliť korupčný mechanizmus, korupčný uzol, chobotnicu, mafiu, akokoľvek to nazveme, ktorá nám de facto vládne a je nad, pod, okolo nášho súčasného, metaforicky nazývaného, aj vládneho zlepenca oligarchov.

  Jedno aj počas tejto debaty, aj počas vývoja tej schôdze je ale evidentné, a to je, že váha argumentov, váha obžaloby a váženie morálnych kreditov nie je pre túto debatu takpovediac podstatná. Pretože tak, ako zareagoval kolega Podmanický na, tuná v predchádzajúcom vystúpení, na pána poslanca Suchánka, je podľa mňa asi najväčší prejav toho cynizmu, ktorý zažívame. Tu niekto pri odvolávaní ministra Kaliňáka ide šermovať morálnymi kreditmi.

  No tak dotiahnime hĺbku morálneho kreditu o niečom sa vyjadriť do dôsledkov. Ak by sme vystúpili a uvažovali s tým, že prečo sa tejto debaty nezúčastňuje alebo aj debaty predchádzajúceho bodu odvolávaní samotného premiéra, vládni poslanci, tak potom ten mentálny svet pána Podmanického celkom dobre budeme chápať. Preto nevystupujú v rozprave, pretože cítia, že nemajú argumenty a nemajú morálny kredit vystúpiť a obhájiť svojho vlastného premiéra, obhájiť svojho ministra. Jediné, na čo sa zmôžu, sú ad hominem osobné útoky na vystupujúcich poslancov z opozície, a to je obžaloba, akým spôsobom krajinu chcú spravovať, akým spôsobom chcú viesť debatu v tomto parlamente. Osobné útoky, útoky na morálnu alebo osobnú integritu a to je, bohužiaľ, kúsok sveta, ktorým sa tu deň čo deň pri schôdzach musíme stretávať. A myslím si, že nič neubližuje viac Slovensku a obhajobe verejného záujmu ako tento typ debaty.

  Ja si na váženie morálneho kreditu alebo morálnej váhy dávam setsakra pozor a myslím si, že ak by reprezentanti franforcov SIET-e, ktoré sa včlenili do MOST-u a tým pádom aj MOST - HÍD, reprezentanti SNS a reprezentanti SMER-u zobrali kúsok k srdcu to, čo napríklad teraz odkázal pán Podmanický pánovi Suchánkovi, tak minister Kaliňák nie je dávno ministrom. Tam totiž je základný kameň úrazu, preto bola zvolaná táto schôdza, a preto si myslím, že by mali veľmi oni veľmi hlboko vážiť slová a brať si do úst tak ťažkú kategóriu, ako je morálka voči iným ľuďom tohto pléna.

  To nové, tie nové fakty, tie otázky, prečo sme túto schôdzu zvolali, prečo žaluje súbor poslancov podpísaných pod túto schôdzu ministra Kaliňáka a obžalováva ho zo zlyhania, sú de facto naozaj prepraté zo všetkých možných strán. A čo je pre mňa ale najdôležitejšie, to je to, že nám poskytli tým, že nám chceli zalepiť ústa a odpratať schôdzu až na dnešný čas, pritom my sme mali ambíciu a právo ju zvolať a prerokovať pred letom, koniec koncov môže slúžiť aj heslu, že všetko zlé je na niečo dobré. Pretože počas vývoja tej kauzy sme sa dozvedeli nové veci, a tak ako mnohé médiá a celá verejnosť mali možnosť viac a dlhšie svietiť na kauzu ministra Kaliňáka a dozvedeli sme sa skutočnosti, ktoré by tak, ako je často spomínané, v iných krajinách odvolali dávno možno aj celú vládu, nie jedného ministra, môžme sa voľne domnievať, prečo je takto neodvolateľný, môžme o tom špekulovať, ale myslím si, že teflonový skafander, ktorý nosia poslanci a držia moc ministra Kaliňáka odvolať, alebo teflonový skafander, od ktorého sa odrážajú všetky obvinenia a argumenty samotného ministra Kaliňáka, je len zdanie. Myslím si, že tým, ako sme strávili v uliciach mnohých miest počas leta, kde ľudia si už nebrali servítky pred ústa a rozprávali pri podpisovaní petície za odvolanie Kaliňáka a tým dávali najavo, že majú záujem, aby tento človek už ďalej z tejto funkcie nereprezentoval Slovensko, že presne týmto dávali najavo, že vedia, že vidia, že majú záujem, aby ak niekto pochybil, ak niekto kryl zločinca alebo bol v zločine priamo zainteresovaný a prišla váha dôkazov, či už to priniesol pán Rybanič, či už na základe výskumu verejne dostupných zdrojov, či už na základe pôsobenia novinárov v tejto kauze, že tento obrovský mechanizmus, ktorý funguje, korupčný mechanizmus sa jednoducho pod koberec zamietnuť nedal, vidia a cítia, že by mala nastať zmena.

  Pre mňa je ešte dôležité, že, hovoril som to na jednom z tých mítingov, že padli počas tohto leta dva mýty. Prvýkrát sa podarilo aj počas letných mesiacov zorganizovať sériu protestov a držať tému, ktorá nesmie, nemôže a nebude zametená pod koberec. A tým pádom, že aj politika nemá v lete prázdniny, pretože ona skutočne nemá prázdniny, pretože aj cez letné mesiace tu táto kauza svietila a počas či už zberu podpisov pod petíciu, alebo organizovanie protestov v krajských mestách alebo pred korupčným sídlom, alebo sídlom korupcie, alebo domovom korupcie v komplexe Bonaparte, kde sa týždeň čo týždeň v pondelok zhromažďovali. Čiže tento mýtus padol a ľudia skutočne chodili a téma bola živá.

  A druhý mýtus, ktorý, dokonca motto samotného pána ministra Kaliňáka, ktorý hovorí o tom, že, a myslím, že to hovoril viacerým kolegom v pléne, že treba sa na voliča na Slovensku dívať nasledovným, nasledovnou optikou: malá kauza vydrží týždeň alebo o tri dni sa o nej nebude hovoriť, väčšia mesiac a tému dokáže volič držať v hlave nanajvýš pol roka. Myslí si, že a potom už je zametená pod koberec. Myslím si, že tu a tým, že sme vydržali až do tohoto bodu, je jasné, že označenie bašternákovci, motto, ktoré priniesol Igor Matovič na tomto plagáte, "Slušní ľudia platia dane a zlodeji si žijú za ne", bude symbolom tohto vládneho obdobia, tohto funkčného obdobia tejto Národnej rady, a kým bude zotrvávať minister vnútra vo svojej pozícii, tým viac sa toto, táto veta zapíše ľuďom do pamäti. A dúfam a ja verím, že po tom lete, že padol aj tento mýtus, že volič nie je to, čo sa píše v Gorile, ako to hovoril Haščák, a že dokáže záujmy, svoj vlastný záujem a takto mohutné obvinenie, ktoré prichádza či už od novinárov, ako som spomínal, alebo na základe práce Igora Matoviča, Veroniky Remišovej, Joža Rajtára, Daniela Lipšica, jednoducho nevypadne z pamäti.

  Dúfam teda, že ak budeme vážiť morálne kredity, ak budeme mať skutočne na mysli obhajobu verejného záujmu, nech z akéhokoľvek uhla pohľadu znamená čokoľvek, tak bude jasné, že umelé, mocenské, arogantné, cynické držanie ministra Kaliňáka vo funkcii nebude zametené pod koberec a bude to naozaj symbolom vládnutia vlády Roberta Fica číslo 3.

  A keďže som nemal možnosť vystúpiť aj v tej predchádzajúcej schôdzi, myslím si, že aj samotný pobyt, ako to tu hovorili, je tým posledným a z môjho pohľadu aj pri tejto téme odvolávania ministra Kaliňáka dôležitý pobyt premiéra v byte daňového podvodníka je takisto jedna z vecí, ktoré dáva korunu tomu, akým spôsobom je spravované Slovensko. A že ak by nebol znel generálny príkaz vodcu "opustite sálu" pre vládu aj pre poslancov koalície, tak by sme mohli dúfať, že táto koruna bude sňatá, že táto verejná hanba bude vyriešená hlasovaním tohoto pléna.

  Keďže vieme a vidíme, že táto ochota tu nie je, dokonca tu nie je ani ochota sa navzájom vypočuť, z jednej strany obhájiť ministra, z druhej strany priniesť kritiku, tak môžem vzniesť iba apel na samotného ministra: Neubližujte Slovensku viac, ako je nutné, a skúste nájsť posledné zbytky svedomia, zamyslieť sa a povedať, kedy mandát ponúknete na to, aby vás niekto vo funkcii ministra vnútra vymenil.

  Bolo by to dobré z hľadiska všeobecnej atmosféry vo verejnosti, bolo by to dobré z hľadiska vnímania spravodlivosti, bolo by to čestné a dokonca, čo pre mňa je veľmi dôležité, bolo by to aj chlapské. Pretože ak by prišlo toto gesto, malo by ďalej zmysel rozprávať sa s vami, vážení členovia vládnej koalície, o morálnej váhe, o morálnych kreditoch a o tom, čo môže obhajoba verejného záujmu z tak vysokého postu, ako je minister vnútra a podpredseda vlády, znamenať.

  Dúfam, že, a blížim sa ku koncu vystúpenia, že sa dostaneme pri prerokovávaní nových vládnych zákonov, pri nových parametroch, ktoré chcú zalepiť ústa opozícii, čiže nových parametroch rokovacieho poriadku, k tomu, že debata o verejnom záujme, o tom, čo je dobré pre obyčajných ľudí, akým spôsobom definovať na Slovensku slová ako slušnosť, česť, odvaha a spravodlivosť, že opozícia nebude vytesnená, kriminalizovaná, a napriek možno nepriazni osudu a napriek tomu, že máme iba ambíciu vykonávať svoje právo a prerokovávať nami zvolené témy pri mimoriadnych schôdzach a schôdzach na odvolávanie ministrov pod váhou dôkazov, že toto bude do budúcna zdobiť toto plénum a nie naopak, že to bude vyzerať takto, že nie sme sa ochotní ani vypočuť.

  Nie sme ochotní a nie ste, vážení predstavitelia vládnej koalície, počúvať váhu argumentov a iba strieľať od pásu a ísť po členkoch v osobných útokoch, v útokoch na morálne kredity.

  Ďakujem za pozornosť.

 • Končím možnosť nahlásiť sa s faktickými poznámkami.

  Nech sa páči, pán poslanec Budaj.

 • Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán Viskupič veľmi správne podčiarkol tému a problém mocenského cynizmu. Mocenský cynizmus, s ktorým sa povie, dobre, tie naše aféry zaberú jeden deň, týždeň, mesiac, ľudia zabudnú, pôjdeme ďalej, valec pôjde ďalej. Od nepamäti u nás zažívame tieto semidemokratické skupiny, ktoré veria na to, že zvalcujú to Slovensko, že odvyknú ľudí od pozornosti politiky, že ich nejak znechutia, že umlčia tú krikľavú opozíciu, ktorá či už to bolo v časoch, keď pán Bugár stál pred takýmto pultom a držal transparent proti Lexovi, alebo je to dnes, keď čakáme na okamih, kedy za tento transparent, ktorý, ktorý len pokojne leží na zemi, bude potrestaný Igor Matovič.

  Tieto vlny, ako som ich nazval, semidemokratické sa vracajú a Slovensko ich vždy znovu pošle do minulosti. Je to spor, ktorý je mimoriadne nepríjemný, lebo to je spor kultúrny, je to spor medzi husákovsko-jakešovským svetom, kde ten, kto nekradne, okráda svoju rodinu a kde ruka ruku vždy musí umývať, a medzi svetom európskej demokracie, kde platí právo a kde platí slušnosť.

 • Pán poslanec, spomínali ste ma, takže krátko na vás zareagujem. Ja sa tu nechcem s vami predháňať v tom, kto má nejaké väčšie morálne právo alebo väčší morálny kredit, aby súdil iných.

  Ja som hovoril v prípade pána Suchánka len o tom, že ak on vo svojom vystúpení vyzval k odstúpeniu ministra vnútra zo svojej pozície, tak práve on to nemá morálne právo hovoriť, nakoľko je podozrivý z toho, že bol vo výberovej komisii pri výbere cétečka, v ktorom vyhrala ponuka s najvyššou cenou, s cenou vyššou o viac ako 250-tisíc euro od druhého uchádzača. Navyše s ponukou, ktorá bola podvodná. Keď sa na to prišlo a chceli túto ponuku firmy Siemens vylúčiť, tak on bojoval za to, aby táto spoločnosť zostala v hre. Je dôvodne podozrivý, že ovplyvňoval verejné obstarávanie pri nákupe CT prístroja.

  Získal ocenenie "Biela vrana", ktoré bolo získané podvodom, na základe toho sa stal poslancom Národnej rady, teda zrejme tiež podvodom.

  Takýto človek, asi uznáte, pán poslanec Viskupič, nemá právo vyzývať hocikoho iného, aby odstúpil zo svojej pozície. Ja som chcel povedať len toľko.

 • S reakciami na faktické poznámky pán poslanec Viskupič.

 • Ďakujem, kolegovia, za faktické poznámky, budem reagovať na pána Podmanického. Viete, vy keď vystavávate ten argument, tak nemôžte sa vyhnúť tomu moralizátorskému prístupu a opäť ste tam zasunuli, že Alan Suchánek nemá morálne právo. Z môjho pohľadu ho má. Ja totižto pri konaní Alana Suchánka, ak vyzýva ministra Kaliňáka na odstúpenie, nevidím, že by Alan Suchánek mal nejaký podobný vzťah s pánom Bašternákom alebo niekým, ako má tuná minister Kaliňák. Ja som v konaní Alana Suchánka neidentifikoval, že najprv takýto vzťah poprie, že vôbec takéhoto človeka pozná, pod váhou dôkazov ho následne teda nejakým spôsobom legitimizuje, potom, alebo prizná sa, že ho pozná, pod váhou vyšších dôkazov povie, že teda keď mu to dokážu, že teda s ním dokonca obchoduje a kupoval od neho podiel, tak až potom postupne priznáva, až keď sa odhaľujú a nedá sa jednotlivým dôkazom utiecť. Alan Suchánek nič takéto nerobil.

  A myslím si, že používať tak tvrdé slová, ako ak hovoríte, o podvodoch a podobne, toho máte vždycky plné ústa, ale len na ľudí, ktorí prednášajú kritiku a vyzývajú vašich ľudí, kde je prirodzene a nad všetku pochybnosť dokázané, že jednoducho pochybili, klamali, klamali v priamom prenose.

  Čiže nemerajme morálne práva vystúpiť v pléne, skúsme, aby všetci vystúpili, lebo na to majú jednoducho právo, nepomerávajme výšku morálneho práva...

 • Prerušenie vystúpenia časomerom.

 • Ďalším vystupujúcim v rozprave je pán poslanec Kollár, nech sa páči, pán poslanec.

 • Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ja budem veľmi krátky. Ja osobne nie so všetkým s bývalým ministrom vnútra pánom Lipšicom súhlasím, nie so všetkým. Ale musím povedať, že sa zachoval ako chlap, zachoval sa ako chlap a odstúpil. Tiež nie je odsúdený, ale urobil gesto, urobil gesto, ktoré je hodné nasledovania, pán minister Kaliňák. Ďakujem.

 • Pani poslankyňa Zemanová. Pardon, končím možnosť nahlásiť sa s faktickými poznámkami.

  Nech sa páči, pán poslanec Kotleba.

 • Pán kolega Kollár, ja chcem tiež teda, keď ste túto myšlienku vytiahli, tak povedať, že aj náš poslanec Andrej Medvecký nebol odsúdený a vzdal sa mandátu, nenastúpil na výkon mandátu a dodnes nie je odsúdený, ale jednoducho sa tak rozhodol. Čiže takých charakterných ľudí tu bolo viac, len kým o niekom sa spievajú chválospevy, tak niekto iný sa iba haní - a to je ten dvojitý meter.

  Ale som rád, že ste to vytiahli.

  Ďakujem pekne.

 • Reakcia na faktickú - pán poslanec Kollár.

 • Pán kolega, súhlasím s vami, aj váš poslanec urobil gesto.

 • Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, pán Kaliňák tu nie je, ale verím, že počúva niekde v zákulisí alebo na, cez internet, na televízii, tak sa mu prihovorím.

  Pán minister, pri predchádzajúcej schôdzi ešte v júni, keď ste mali ešte odvahu a ste tu v priestore parlamentu, ste sa prišli obhajovať, povedali ste, že všetky súvislosti s vami v kauze Bašternák a nezákonných odpočtov DPH sú vymyslené. Ohradili ste sa, že nemáme žiadne dôkazy. Ale chcem sa spýtať, že po tom čase, po tých týždňoch, už aj mesiacoch, ako ste vy prispeli k tomu, aby sa vlastne tieto dôkazy našli? Pán minister, ako postúpilo vyšetrovanie, boli ste už vypovedať? Alebo stále tvrdíte, že nie je ešte dosť dôvodov na vaše odstúpenie?

  Ladislav Bašternák, váš bývalý, možno aj súčasný obchodný partner, je podozrivý, že si od štátu neoprávnene uplatňoval vratky DPH. Od roku 2008 mu štát vyplatil 16 mil. eur, z ktorých je veľká časť minimálne sporná. Nezabudli ste?

  Pán minister, vaše vzťahy s podnikateľom či skôr s podvodníkom Bašternákom, prepojenia na bývalého ministra Počiatka, bývanie premiéra v dome, ktorý postavil daňový podvodník, dávajú priestor na rôzne konšpiračné teórie. Viete, aj v normálnej krajine aj toto je dôvod na odstúpenie ministra, lebo takýmto počínaním haníte Slovensko.

  Pán minister, kvôli vám vládna koalícia podupala demokraciu a v parlamente nám zatvorila ústa. Na zákonným spôsobom zvolanej schôdzi nám vypli mikrofóny, kamery a nechali nás za zatvorenými dverami. Z parlamentu si spravili jednoducho lampáreň. Pamätáte? A bolo to pre jeden nápis, ktorý tu ležal na zemi.

  Táto koalícia má veľký strach, keď sa tvári hrdinsky, faktom je, že sa bojí pravdy, bojí sa vlastného tieňa, ktorý stojí za nimi. Prečo ste nás nenechali vtedy rokovať? Spôsob vedenia aj tejto schôdze má obdobný charakter ako vtedy, mimo dohodnutých časov, ad hoc zvolávať a povedať, áno, ideme rokovať do noci, hlasovať, ste dohodnutí a tešiť sa, že opoziční poslanci možno tu nebudú a tá rozprava uletí niekam bokom a poviete, no, nie sme ani schopní sa dať dohromady, aby sme tuná boli na rokovaní. Je to úbohé. Úbohé z vašej strany, zo strany vládnej koalície a vedenia tohto parlamentu.

  Alebo je tam iný dôvod, že ste prerušili schôdzu a posunuli ju až na september? Potrebovali ste čas na veľké upratovanie a skartovanie, vybieliť záznamy na daňových úradoch, poskrývať zmluvy na štátne zákazky?

  Pán minister Kaliňák, pripomeniem vám slová francúzskej europoslankyne Evy Joly. Jej slová boli: "Objektívne vyšetrovanie nemôže byť, pokiaľ bude ministrom Robert Kaliňák. Ladislav Bašternák prevádzal peniaze na Kaliňákove účty, kto mu môže ešte uveriť, že vyšetrenie bude nezávislé, keď on šéfuje vyšetrovateľom?"

  Pán minister, vaše zotrvávanie vo funkcii dáva ramená tým typom ľudí, ktorí si chcú uchmatnúť podiel z verejných financií, veď čo, stačí mať kamarátov a môžu si to dovoliť. Tým, že sa držíte funkcie ako kliešť, tým, že ste doteraz nenašli v sebe ani kúska hrdosti a neuvoľnili priestor na vyšetrenie všetkých podozrení, do ktorých ste zapletený, sa znižuje dôveryhodnosť polície a naplno sa odhaľuje nemohúcnosť našej justície. Pre ministra vnútra neplatí prezumpcia neviny, prezumpcia neviny platí pred súdom, ale nie pred verejnosťou a politickou zodpovednosťou.

  My tu nie sme tribunál, ani tam vonku, keď sme stáli na ulici s občanmi, sme neboli tribunálom. Len sme chceli poukázať na to a pripomenúť vám, že pred tvárou verejnosti platí schopnosť politika vyvodiť zodpovednosť za chyby a klamstvá, ktorých sa dopustil. Voči vám je vedené vyšetrovanie a ste v ťažkom konflikte záujmov.

  Na schôdzi, ktorá začala ešte v júni, som podala návrh, aby sa hlasovalo tajne, je to procedurálny návrh, o ktorom budeme hlasovať. Vážení poslanci koalície, máte šancu zahlasovať za tejto návrh a hlasovať slobodne. Viacerí z vás sa nechávajú počuť, že čo je veľa, to je veľa a Kaliňák by mal odstúpiť.

  Vážení poslanci vládnej koalície, budete stáť pred morálnou dilemou, či podporíte konanie, ktoré je v hlbokom rozpore s verejným záujmom, alebo dáte prednosť morálke, zákonnosti a politickej kultúre demokratického štátu. Každému normálnemu človeku na Slovensku je jasné, že políciou preverovaný Robert Kaliňák musí odísť z vlády a premiér Fico z Bašternákovho bytu.

  Vážení poslanci a poslankyne koalície, nebojte sa zahlasovať za odvolanie Roberta Kaliňáka.

  Ďakujem.

 • Ďalej vystúpi v rozprave pán Baránik, ktorý tu nie je, druhýkrát stratil poradie. Pani poslankyňa Jurinová, tiež nie.

  Pán poslanec Poliačik, nech sa páči, máte slovo.

 • Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vrátim sa naspäť, tak ako v predchádzajúcom mojom vystúpení, k programovému vyhláseniu vlády, kedy sme boli v situácii, že celým Slovenskom v zásade prešla vlna frustrácie a jediný spokojný volič bol volič Mariana Kotlebu, pretože pravicoví voliči boli frustrovaní z toho, že bývalé opozičné strany sa vrhli do vlády so SMER-om a SNS. Voliči SMER-u boli frustrovaní z nižšieho, než očakávaného výsledku, voliči SNR boli frustrovaní, že sú v jednej vláde s Maďarmi. Proste tá frustrácia bola v zásade plošná. Len voliči Mariana Kotlebu a asi aj pána Kollára boli v zásade spokojní, lebo svojich koní mali v parlamente.

  No a v tejto situácii sme hovorili o tom, že kto by mať byť vlastne nositeľom toho nového prístupu a toho civilizačného zvratu, aby sme ukázali občanom, že veď aj ten SMER sa vie poučiť a že v kombinácii teda s tými kedysi skôr reformnejšími silami ako MOST - HÍD a tou úplne čerstvou krvou, ktorá medzitým bola dokonale vycicaná rôznymi cicavicami, teda SIEŤ-ou, že sa dá priniesť nová kultúra do politiky. A toto malo priniesť tu novú nádej a toto malo ukázať, že, áno, pravo-ľavá kombinácia a koalícia dokáže zabezpečiť, že ľudia znovu začnú dôverovať štátu, vznikne nám nejaká forma vlády národného porozumenia a prídu reformy, príde pochopenie a príde nová dôvera občanov v štát.

  Ak je niečo, čo napríklad SMER, tzv. sociálnu demokraciu, a SNS spája, tak je to neustále oháňanie sa silným štátom. Potrebujeme silný štát, aby reguloval, silný štát, aby zabezpečil, silný štát, aby vládol. Ale keď sa pozrieme na posledného polroka, tak sa ešte násobne viacej než predchádzajúce štyri roky ukazuje, že Slovensko nie je silný štát. Slovensko je štát pre silných, Slovensko je štát pre ľudí so širokými a ostrými lakťami, Slovensko je štát pre ľudí, ktorí poznajú našich ľudí, to je ten ujo (rečník ľavou rukou naznačil smer) rastrovaný tuto dole, a ľudí, ktorí majú kontakty, ktorí majú plné telefónne zoznamy a vždy a všade majú komu zavolať.

  Slovensko nie je silný štát, ktorý by slabých ochránil, ktorý by sa za slabých postavil. Slovensko nie je štát, ktorý by sa postavil za decká z Čistého dňa, Slovensko nie je štát, ktorý by sa postavil za subdodávateľov Váhostavu, Slovensko nie je štát, ktorý by sa postavil za ľudí, ktorým bašternákovská realitná klika odoberá majetky po celej Bratislave a skupuje to najlukratívnejšie, čo tu v Bratislave máme.

  Je len zázrak, že Ekoiuventa je ešte stále v rukách štátu. Keď si spomeniete, pred štyrmi, tromi-štyrmi rokmi, o čom sa rozprávalo na chodbách parlamentu, tak bolo hovorené, my máme na Búdkovej zlaté vajíčko, a keď ho predáme, tak tým zakryjeme tie diery, ktoré v rozpočte narobíme inde. To zlaté vajíčko si tam strážime. Len vďaka tomu, že sa aktivizovala občianska verejnosť, že sa aktivizovali občania, že sa aktivizoval tretí sektor a že vtedajší minister školstva Juraj Draxler sa toho zľakol, doteraz nebola budova na Búdkovej predaná. A teraz znovu nebude, lebo, chvalabohu, v koaličnej vláde nikdy nie je taká veľká zhoda, aby si to niekto dokázal utrhnúť len pre seba.

  Chrániť a pomáhať, pomáhať a chrániť je napísané na každom policajnom aute. Komu pomáha a koho chráni Robert Kaliňák?

 • Odmlčanie rečníka.

 • Je menej užitočný.

  Ak policajti majú byť tou prvou líniou pomoci a postavenia sa za slabých, tak toto je tiež jedna z oblastí, kde Robert Kaliňák zlyháva. Prečítajte si, prosím, vyjadrenia napríklad obetí sexuálneho násilia na Slovensku. Znásilnili ma prvý raz, prišla som na políciu, policajti ma vysmiali, bola som konfrontovaná s násilníkom, ktorý mi to urobil, vyviazol bez trestu. Keď ma znásilnili druhýkrát, po tejto traume už som na políciu ani nešla. Keď si pozriete fóra žien a dievčat, ktoré prešli traumou sexuálneho násilia, nájdete desiatky a stovky príbehov, v ktorých nakoniec policajti samotní vychádzajú ako tá najhoršia časť skladačky.

  Keď sa pozrieme na život v okolí sociálne vylúčených spoločenstiev, tzv. rómskych osád, niektorých, tak policajti zlyhávajú na jednej aj na druhej strane. Na jednej strane nie sú schopní ochrániť majoritné obyvateľstvo pred drobnými krádežami a drobnou kriminalitou, nad ktorou už zatvárajú oči. Na druhej strane plošnými zásahmi typu Moldava porušujú ľudské práva častokrát aj ľudí, ktorí nezavinili a ktorí sú v tom nevinne alebo ktorí sa nezúčastňovali na tej drobnej kriminalite, o ktorej som hovoril predtým.

  Spolupráca na terénnej práci, napríklad s terénnymi pracovníkmi, s tými zopár, ktorí sa zaoberajú drogovou trestnou činnosťou, je takisto veľmi zlá. Slabí občania, tí, ktorí by zaslúžili ochranu, tí, ktorí si zaslúžia ochrannú ruku a ktorí prirodzene vždycky boli najbližším záujmom sociálnodemokratických politikov, to na Slovensku jednoducho ľahké nemajú a činnosť polície sa na tom spolupodieľa.

  A zároveň polícia v momente, keď dostane do rúk nášho človeka (rečník prstami naznačil úvodzovky) rastrovaného, tak nekoná. Len vďaka tomu, že tí policajti mali dostatok vnútornej osobnostnej integrity a že o tom existuje záznam, sme sa o takomto niečom vôbec dozvedeli. Ale som si stopercentne istý, že existujú desiatky a stovky prípadov, kde bez jedinej čiarky na papieri náš človek zastavený policajnom hliadkou odchádza slobodne domov a nikto sa nikdy o ničom nedozvie bez ohľadu na jeho priestupok.

  To znamená, že polícia Roberta Kaliňáka pomáha a chráni, pomáha "našim ľuďom" a chráni "našich ľudí". Ak toto má byť spôsob, akým Robert Kaliňák spolupracuje na tom, aby prinavrátil dôveru občanov v štát, tak zlyháva.

  A to som sa po desiatich minútach, čo tu stojím, stále ani len nedostal k tomu, že je trestne stíhaný. Už toto, čo som povedal doteraz, by stačilo na to, aby nebol ďalej ministrom vnútra.

  Nato navrch - ako to povedal pán poslanec Blaha? Naša vlajková loď. Áno, Robert Kaliňák je naša vlajková loď v boji proti kvótam. Tento človek, ktorý by v žiadnej normálnej európskej krajine, a hovorili mu to samotní poslanci Európskeho parlamentu, pýtali sa ho na to na tých stretnutiach na najvyššej úrovni: Ako je možné, pán Kaliňák, že ste trestne stíhaný a zároveň ste najvyšším predstaviteľom polície na Slovensku?

  Toto je naša vlajková loď?! Nemáme nikoho iného, kto by obhajoval okrem toho možno nie úplne správnu pozíciu, ale stále pozíciu Slovenska v zahraničí? To nám naozaj stojí za to, aby nám takýmto spôsobom robil hanbu človek, ktorého ešte potom jeho kolegovia nazývajú vlajkovou loďou?

  Povedzte mi, prosím, jediný štát, od ktorého by sme si v akomkoľvek ohľade mali brať príklad, v ktorom bol trestne stíhaný minister vnútra, zároveň nadriadený policajtom, ktorí ho stíhajú? Prosím vás, povedzte mi jeden. Nenájdete ho.

  A práve preto, že sú to krajiny, z ktorých si máme brať príklad, ak už minister vnútra nie je schopný odstúpiť sám, inak ja naozaj verím, že on by chcel, len ho nechcú pustiť, ak ale nie je schopný alebo nemôže odstúpiť sám, tak majme tú guráž a pomôžme mu s tým a odvolajme ho my.

  Ďakujem veľmi pekne.

 • Ďalej v rozprave vystúpi pán poslanec Blaha, ktorý tu nie je, druhýkrát stratil poradie.

  Pani poslankyňa Cigániková, nech sa páči.

 • Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, v mojom vystúpení by som vám všetkým trošku chcela osviežiť pamäť.

  Za prvej vlády sa premiér Robert Fico vyjadril nasledovne: "Do troch minút odvolám každého člena vlády, u ktorého sa ukáže iba náznak korupcie a klientelizmu." Pri mene terajšieho ministra vnútra však platí iná časomiera napriek tomu, že slová ako korupcia či klientelizmus sa skloňujú pri jeho mene skoro dennodenne. Pri jeho osobe naďalej dochádzalo aj dochádza ku konfliktu záujmov, ktoré podľa ministerstva vnútra definovaný nasledovne: "Konflikt záujmov je situácia, kedy z dôvodov osobných alebo iných obdobných vzťahov zainteresovaných osôb je alebo mohol byť narušený alebo ohrozený záujem na nestrannom a objektívnom výkone funkcie a plnení úloh. Za tieto osobné alebo obdobné vzťahy sa považujú priateľské, súkromné, ale aj ekonomické a akékoľvek podobné."

  V celej spoločnosti rezonuje nedošetrená kauza Bašternák, ktorá je doteraz nevyšetrená a prekročila už aj hranice Európskeho parlamentu. Samotná francúzska europoslankyňa Eva Joly verejne zapochybovala, že slovenská polícia pod Kaliňákovým vedením dokáže kauzu riadne vyšetriť. Vyjadrila sa nasledovne: "Ladislav Bašternák prevádzal peniaze na vaše účty. Teraz ho vyšetruje polícia. Ako môžeme veriť, že to vyšetrenie bude nezávislé, keď ste ministrom vnútra?" Dokonca naznačila, že by bolo najlepšie, keby minister Kaliňák odstúpil.

  Občania totiž už teraz podľa jej slov neveria politikom a korupčné kauzy túto dôveru ešte viac znižujú, na čo upozornil aj prezident Slovenskej republiky v správe o stave republiky na pôde parlamentu 16. júna tohto roku. Prezident v správe poukázal na prieskum zameraný na dôveru v štátne inštitúcie, ktoré vykazovali nové minima. Čomu za to asi vďačíme?

  Zároveň už spomínaná europoslankyňa vyzvala Kaliňáka na odstúpenie zo svojej funkcie. Povedala, citujem: "Pán Kaliňák, prosím, prevezmite zodpovednosť a dokážte, že viete byť príkladom, aby sa boj proti korupcii neobmedzoval len na pekné slová."

  Prejavom jeho politickej kultúry by bolo, keby sa vzdal svojej funkcie. Dokonca aj vlastní europoslanci kritizovali zotrvanie Kaliňáka vo funkcii. Čo viac ešte treba, aby bol odvolaný alebo aby odstúpil? Koľko hanby ešte musíme zažiť?

  Neustále zmeny zákona o verejnom obstarávaní sa dejú podľa potrieb ministra, aby nebolo možné kontrolovanie finančných tokov. Sústavné škandalizovanie ľudí, ktorí sa snažia dopátrať pravdy, odpútavanie pozornosti upriamením sa na iné témy, často umelo vytvárané kauzy posledných udalostí v kauze Galanta ukázali, ako polícia nečinnosťou v prvých dňoch vyšetrovania zneužívania neplnoletých detí pomohla zamiesť pod koberec problém, lebo samotné vyšetrovanie políciou začalo až 19. septembra 2016, kedy časť dokumentov a dôkazov zmizla z povrchu zemského. Zásahy detskej ombudsmanky Tomanovej, poslanca Erika Tomáša za SMER do celej kauzy dávajú tušiť, do akých výšok tento problém siaha. Kde je polícia? Prečo tu bola polícia taká pomalá? Ale v iných prípadoch, napríklad v prípade Filipa Rybaniča, ktorý si dovolil nazrieť na Kaliňákove účty, bola až neuveriteľne promptná. Na rozdiel od situácie, ktorá sa stala v resocializačnom centre v Galante, kde sa ani vyšetrovateľ, ani príslušníci neunúvali prísť do centra cez víkend, ale až o niekoľko dní po zverejnení, týmto konaním poskytli čas na manipuláciu s možnými dôkazmi, ktoré usvedčili páchateľov.

  Nemožno takisto nespomenúť kauzy Chovanec a daňové priznanie Matovič. V demokratických spoločnostiach za takýchto okolností berú politici zodpovednosť za takéto prešľapy. U nás sa to stáva len vo výnimočných prípadoch. Ako napríklad Iveta Radičová v roku 2009, keď zahlasovala za svoju kolegyňu Rosovú, Juraj Liška v roku 2006 odstúpil po havárii lietadla, kde zomrelo 42 vojakov, alebo Radoslav Procházka a Andrej Hrnčiar sa vzdali mandátov v roku 2014 po tom, čo sa dostali na kandidátku inej strany.

  A, vy pán minister, kedy budete brať politickú zodpovednosť? Dnes sme tu mali príklad Daniela Lipšica, ja by som ešte na záver chcela povedať taký svoj osobný dojem nováčika. Naozaj bol spontánny ten potlesk Danovi Lipšicovi. Myslím si, že sme sa všetci spontánne postavili a chceli sme vzdať úctu nielen jemu, ale tomu veľkému gestu, ktoré spravil, nikto ho nemusel nútiť, nikto ho, nemá na krku žiadne trestné stíhanie, nikto ho nežaluje, ale ľudsky odstúpil, dal gesto, jednoducho veľké politické gesto a tomu sme my všetci tlieskali.

  Nato prišlo hlasovanie, neodvolali sme premiéra Fica a vy ste sa postavili, alebo teda koaliční, ani nie koaliční, lebo SNS a MOST nestáli, ale smerácki poslanci ste sa postavili a tlieskali ste človeku, ktorý je až po uši zašpinení kauzami a krytím ľudí. Vy ste zrovnali tieto dve skutočnosti. Pre mňa to bol veľmi smutný moment.

  Ďakujem.

 • Ďalej v rozprave vystúpi pán poslanec Krajniak, nie je tu. Pani poslankyňa Verešová, tiež tu nie je. Pán poslanec Vašečka, tiež tu nie je.

  Takže teraz otváram možnosť prihlásiť sa ústne do rozpravy. Pýtam sa, kto sa hlási ústne? Konštatujem, že nikto. Vyhlasujem možnosť sa prihlásiť do rozpravy ústne za skončenú a zároveň vyhlasujem rozpravu za skončenú.

  Nech sa páči, pán navrhovateľ, môžte sa vyjadriť k rozprave.

 • Ďakujem za slovo. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, musím po tejto rozprave skonštatovať, že človek, ktorý bol odvolávaný a ktorý bol predmetom tejto, ktorý bol predmetom tejto schôdze, sa tejto schôdze zúčastnil veľmi zbabelo, iba z kuloárov, z bufetu raz vybehol a stojac pod balkónom, kde nesiahajú, nesiahajú zraky a objektívy novinárov, niečo vykríkol a potom znova zdrhol preč. Takže toto poukazuje na kultúru rokovania, keď sa teda v posledných týždňoch rozprávalo o kultúre rokovania parlamentu. Toto ukazuje na tú kultúru rokovania, akú má súčasná vládna koalícia.

  Bolo takisto príznačné, že podobne, ako tomu bolo po odvolávaní Roberta Fica, nikto z koalície nemal tú odvahu vystúpiť, a to ani vo faktickej poznámke. Jedine pán Podmanický, ale ten sa nevyjadroval k predmetu schôdze, ale k osobe, k osobe opozičného poslanca. Nikto z koalície nemal záujem obhájiť si svoj postoj, vysvetliť verejnosti, vysvetliť voličom, prečo podporuje Roberta Fica a v prípade tejto druhej schôdze prečo podporuje Roberta Kaliňáka. A je treba povedať, že takéto argumenty by sa veľmi, veľmi ťažko hľadali, takže sa na druhej strane ani veľmi nečudujem.

  Napriek tomu minimálne jeden z vás, ak nie jeden z každej koaličnej strany, mal minimálne za klub povedať, prečo podporujú Roberta Kaliňáka v tom, aby zotrval vo svojej funkcii, kam už veľmi, veľmi dávno nepatrí a podľa mňa nikdy ani nepatril už od čias prvej vlády Roberta Fica po tom škandále s výbušninou v ruksaku.

  Naopak, to predĺženie schôdze o tri mesiace z júna až doteraz dalo priestor Robertovi Kaliňákovi a ďalším a ďalším jeho pomáhačom zametať všetky kauzy a chytil sa toho aj spolu s ostatnými veľmi, veľmi aktívne. Našťastie sa na tie kauzy aspoň nezabudlo. Ale zrekapitulujem, akým spôsobom Robert Kaliňák a ďalší, ktorí s ním spolupracujú, odrovnávali základy liberálnej demokracie, odrovnávali naše zaradenie do Európy a do západného civilizačného okruhu.

  Pri predvolaní na finančný výbor pána Čurillu, ktorý bol zástupcom šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy v čase, keď sa vyšetroval Bašternák a keď sa nepodpísal list na obnovenie vyšetrovania, keď bol tento finančný výbor v júni, tak poslanci vládnej koalície neumožnili pánovi Čurillovi vystúpiť, aby objasnil, prečo sa zamietlo na Kriminálnom úrade Finančnej správy vyšetrovanie Ladislava Bašternáka. Svojím spôsobom zablokovali tento výbor.

  Keď bol návrh zákona o tom, aby Národná rada Slovenskej republiky mala vyšetrovacie právomoci tak, ako je to štandard všade v Európe okrem Malty a Slovenska, čo ešte raz, aby náš parlament mal vyšetrovacie právomoci, aby mohol sa pozerať na tie kauzy, ktoré sa dejú, aby si mohol predvolávať svedkov, aby dôkazy takto získané potom mohli byť použité ďalej v súdnom konaní a v ďalšom vyšetrovaní, ako som hovoril, tak ako je to normálne vo zvyšných európskych krajinách. A je treba povedať, že v tých krajinách to tak nie je preto, teda že parlamenty tam majú vyšetrovacie právomoci, lebo by to nariadil Brusel, ale preto, lebo sa to tam všade spontánne organicky vyvinulo ako potrebná funkcia každého parlamentu vyšetrovať. Pretože táto funkcia je nevyhnutná, ak vždy nejaká špecifická strana alebo skupina stranou ovláda vládu a tá má vždy tendenciu nejakým spôsobom zakrývať alebo byť menej citlivá na svoje vlastné kauzy, preto v každom európskom parlamente okrem Slovenska, okrem Malty majú vyšetrovacie právomoci, aby sa aj veľké politické veci v konečnom dôsledku vyšetrili. Toto ste ako vládna koalícia bašternákovcov zase len odtorpédovali, neschválili, aby sa nič nemohlo ani takýmto, inde normálnym spôsobom a inde štandardným spôsobom vyšetrovať.

  Robert Kaliňák neváhal dokonca ani pri takej veci, ako je falošné obvinenie prokurátora Špirka, prokurátora špeciálnej prokuratúry, ktorý vyšetroval jeho a jeho prechmaty s firmou B. A. Haus a s Ladislavom Bašternákom, falošne prostredníctvom svojej, svojho oddelenia polície NAKA obviniť z vymysleného trestného činu, zo skutku, ktorý nie je trestným činom, aby som bol presný, preto, aby odtorpédoval vyšetrovanie samého seba. V Európskom parlamente sa pritom doslova vysmieval europoslancom s tým, že veď doma ho vyšetruje nezávislá prokuratúra, a zabudol europoslancom povedať, že likviduje prokurátora prostredníctvom svojej časti polície NAKA, že likviduje prokurátora, ktorý ho vyšetruje. Takýmto spôsobom hrubo klamal a zavádzal aj na medzinárodnej úrovni. Likvidácia prokurátora, ktorý vyšetruje ministra vnútra, falošným obvinením je vec, ktorá nás naozaj vytláča z vyspelej Európy niekam na okraj, niekam do krajín tretieho sveta.

  Tie štandardy, ktoré tu Robert Fico s Robertom Kaliňákom nastavili, sú pod úrovňou balkánskych krajín. Ak sme kedysi hovorili o tom, že nerobme toto, aby sme sa nedostali na úroveň Balkánu, tak dnes sa už s nejakým Rumunskom nemôžeme ani porovnávať, kde skorumpovaní aktívni politici aj vládni aktívni politici končia v base, pokiaľ páchali korupciu, tak s Rumunskom sa dnes už nemôžeme porovnávať, ale ani s ďalšími balkánskymi krajinami.

  V Srbsku odstúpili ministri za neporovnateľne slabšie veci ako všetko to, čo má na rováši Robert Kaliňák a o čom sme sa tu dlho dlhé mesiace rozprávali. Takže dnes sme už, bohužiaľ, podliezli úroveň balkánskych krajín a smerujeme úplne mimo Európu, aj mimo balkánsku Európu, niekde do krajín tretieho sveta, ak sme nepodliezli aj ich úroveň.

  Podobne ako špeciálny prokurátor Špirko sa teraz začal popoťahovať aj sudca pán Šamko, ktorý sa vyjadril k tomu nezmyselnému, teda ono malo svoj zlý zmysel, obvineniu prokurátora Špirka. Áno, opäť odhalil to, že to obvinenie bolo neopodstatnené, vymyslené, vyfabulované, tak on, čo niečo odhalil, tak ako to je tradíciou pri vláde Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, má problémy, a problémy nemajú Robert Kaliňák, Ladislav Bašternák a ďalší, ale tí, čo len vzdialene poukázali, čo len vzdialene poukázali na korupciu obludných rozmerov a na falošné obviňovanie tých, ktorí tú korupciu vyšetrovali a odhaľovali. Do tohto zapadá, aj do toho vytláčania ešte poza Balkán zapadá nehorázne obvinenie dvoch novinárok z Trendu za tzv. ohováranie a toto vzniesla nie nejaká miestna polícia, odhliadnuc od toho, že takéto niečo má byť občianskoprávny spor, ale opäť raz Kaliňákova NAKA, Národná kriminálna agentúra, ktorá pracuje preňho, tam je pán vyšetrovateľ Laho, a ktorá je príslušná riešiť veci ako organizovaný zločin, pašovanie drog a úkladné vraždy. Takáto časť polície, takáto špeciálna časť polície pod patronátom Roberta Kaliňáka obviňuje novinárky z ohovárania. Z ohovárania.

  Nevyšetrovanie vyše roka Čistého dňa a špinavej noci, sa žiada povedať, zametanie tejto kauzy pod koberec, kedy vám už nevadí ani zneužívanie maloletých. Vyšetrovateľovi to rok nevadilo, ani prokurátorovi. Keď som dal prokurátorovi z Generálnej prokuratúry pánovi Vanekovi otázku, kde zlyhala prokuratúra, pretože na toto sú jednoznačné zákony, veľmi jednoznačné, možno na domáce násilie nie sú, ale na toto sú jednoznačné zákony a dá sa podľa nich postupovať, tak prikyvoval, prikyvoval, keď som sa ho pýtal, a potom to odbil jednou vetou, že to nie je predmet správy a nebude sa k tomu vyjadrovať. Takže zlyhanie prokuratúry a zlyhanie polície aj v tomto prípade, že rok im to nevadilo, že mali hlásené zneužívanie detí, je ďalším zlyhaním polície pod patronátom Roberta Kaliňáka.

  Naopak, keď sa má vyšetrovať korupcia, tam platí pre zúčastnených absolútna ochrana. Prokurátor aj jeho otec, ktorý je tiež prokurátor, a teda Bystrík Palovič mladší, ktorý protiústavne vyšetroval môjho asistenta Filipa Rybaniča, má rozsiahle majetky vrátane apartmánov na Floride a ten, ktorý obvinil, a teda protiústavne nechal vyšetrovať môjho asistenta, v byte, na byte, v ktorom býva, je dépeháčkarská schéma, na ktorú som dal trestné oznámenie, v takomto byte býva prokurátor. No a toto všetko bolo takisto cez leto Generálnou prokuratúrou, kde sedí spolužiak Roberta Fica, ale nielen spolužiak, ale aj dobrý známy a kamarát Roberta Fica, bolo to prokuratúrou zmetené. Toto im nevadí, že prokurátor má dépeháčkarskú schému na svojom byte. Alebo že má majetky, na ktoré si nemohol ani za desať prokurátorských životov zarobiť. Toto im nevadí, toto sa zametá pod koberec.

  V lete sa takisto stoplo vyšetrovanie Hornonitrianskych baní a toho známeho alobalu a toho známeho alobalu, v ktorom končili peniaze ako provízie za dotácie do Hornonitrianskych baní.

  Pán Hrnko, súhlasím, že vláda Roberta Fica je naozaj kocúrkovo, ale až tak by som to nezľahčoval, myslím si, že tá situácia je príliš vážna na to, aby sme ju mohli označovať len za kocúrkovo, aj teda pôsobenie Roberta Kaliňáka, lebo to je to, čo on robí, nás tak vysúva z civilizovaného sveta do sveta naozaj tretieho, že je to skôr tragédia, než kocúrkovo, pán Hrnko.

  Zametanie káuz, ochrana tých, ktorí niečo páchajú, ako Bystrík Palovič, ktorý má nadmerný majetok, sú teda dvaja rovnakého mena a syn má tú dépeháčkarskú schému, tí majú absolútnu, absolútnu ochranu. Tak ako ju má Ladislav Bašternák a ďalší jeho spolupáchatelia. V tomto momente, ako som tu už spomínal vo faktickej predtým, Ladislav Bašternák sa snaží zabrať pozemok, ktorý patrí niekomu inému, pretože si vedľa toho pozemku stavia ďalšiu vilu v rozpore so zákonom, v rozpore s územným plánovaním, všetko tak ako doteraz, všetko robí tak ako doteraz, tú svoju činnosť ani len nemusel vďaka ochrane vlády Roberta Fica a Roberta Kaliňáka a celej koalície, nemusel ani len pozastaviť svoju nekalú činnosť, stavia tri nehnuteľnosti a pri jednej nekalým spôsobom sa snaží zabrať prístup cez cudzí pozemok, ktorý mu nepatrí. Pretože na svoj nemá prístup, pretože ho celý zastaváva, jasné, že tam nemá priestor ani len na tú cestu, lebo ho celý zastaváva absolútne protizákonne, čiže v priamom prenose v týchto dňoch robí to, čo robil doteraz. A nedivil by som sa, keby si v rámci tej činnosti odnášal vrátky DPH z daňového úradu. Tam je ten istý nominant. Daňový úrad Bratislava je tam od roku 2006, áno, bohužiaľ, sme ho nevymenili ani za vlády Ivety Radičovej v rámci tolerancie, v rámci nematia noci dlhých nožov a podobne, je tam stále ten istý človek, ktorý má pod patronátom v Bratislave vrátky DPH. Takže Ladislav Bašternák robí to, čo robil doteraz, ani si len nemusel vďaka ochrane Roberta Kaliňáka, Roberta Fica pozastaviť aspoň načas svoju činnosť. Také sú u nás pomery. Nie že je na úteku, nie že je reálne vyšetrovaný, naďalej pácha podvody, naďalej protizákonne stavia, profituje a naďalej vytláča ľudí z ich vlastných pozemkov.

  Trestné oznámenie, tak ako som tu citoval na predošlej schôdzi, ktorá sa pred chvíľou skončila, čo hovorila europoslankyňa za SMER pani Flašíková-Beňová, keď sú trestné oznámenia, vaša vlastná prominentná členka a europoslankyňa pani Beňová hovorila verejne o tom, že trestné oznámenia sa ani nevyšetrujú, keď sa nechcú vyšetriť. Tak ja s tým mám osobnú skúsenosť, keďže som dal dve, jednu teda na dépeháčkarskú schému prokurátora Bystríka Paloviča, to som dával v júli a ešte predtým v máji, už dávno, som dával trestné oznámenie na dépeháčkarský podvod na staviteľa Bonaparte, na firmu RF Invest, Robert Fico, pardon, Real Forum Invest, teda firmu Ladislava Bašternáka, možno v skutočnosti firmu Roberta Fica, ktorá stavala bytovku Ladislava Bašternáka, a možno v skutočnosti bytovku Roberta Fica Bonaparte, kde Robert Fico dodnes býva. Takže keď som na túto, na ten podvod, ktorý tam bol pri stavbe Bonaparte, dával trestné oznámenie, dal som aj úlohu prokuratúre a ďalším teda orgánom činným v trestnom konaní, aj keď sú, bohužiaľ, nečinné, povinnosť mi oznamovať, keď sa tam stane nejaký úkon ďalší, akurát mi pooznamovali, že to poposúvali ďalej, ďalej, ďalej, ďalej. A odvtedy, ako si to poposúvali prokuratúra, polícia, sa žiaden ďalší úkon v tejto veci, ktorú som zdokumentoval z verejne prístupných zdrojov na desiatkach strán, na desiatkach strán veľmi presne a s veľmi presnými podkladmi, napriek tomu sa tam nič, nič za tie mesiace neudialo.

  Čiže všetci tí, ktorí niečo páchajú a sú pod ochranou strany SMER, Roberta Kaliňáka, Roberta Fica, všetci tí majú pokoj, naďalej robia svoju nekalú činnosť, ktorú robili, a naďalej im nič vďaka vašej podpore vašej koalície nehrozí. Ukážte mi ešte jednu krajinu, kde je takáto situácia? Ja si myslím, že by sme museli zájsť tak ďaleko, ako je rovníková Afrika alebo niekde Ďaleký východ. Aj tam by sme možno veľmi ťažko hľadali, kde vláda v priamom prenose kryje páchanie trestných činov, odpaľuje vyšetrovateľov, odpaľuje prokurátorov a pozerajú sa na to a pozerá sa na to celý svet, a im to nevadí.

  Na tejto schôdzi, ktorá práve skončila, ste zase odpálili ďalšie opatrenie - zverejňovanie nadmerných odpočtov daní z pridanej hodnoty nad 50-tisíc. Ďalšia vec, ktorá by pomohla už nie s tým, čo sa stalo, ale s tým, čo sa deje a čo sa potenciálne bude diať. Aj to ste odpálili, aj to ste neschválili, aby aspoň nad týmto bola kontrola verejnosti, aby nielen sa zakrylo to, čo tu bolo doteraz, ale aby aj do budúcnosti zlodeji mohli spokojne rozkrádať dépeháčku, a že to nie je malá suma, ktorá sa takto zakrýva ročne, okolo 1 mld. eur. Okolo 1 mld. eur. A minister Kažimír by mal odpovedať a budúci týždeň na finančnom výbore aj o týchto číslach by mal hovoriť, pretože je to obrovská suma. Je to obrovská suma, ktorá by pozdvihla okamžite zdravotníctvo, školstvo, kde sa naťahujete o pár miliónov s učiteľmi a nevadí vám, že sa rozkradne len na dépeháčke, ešte nie zákazkách, ešte nie na ďalších podvodoch, len na rozkradnutí dépeháčky minimálne miliarda eur.

  Robert Kaliňák sa teda ani len nezúčastnil diskusie na schôdzi o jeho odvolávaní, nieže diskusie, ani len svojou prítomnosťou tu nepoctil alebo nepoškvrnil toto plénum. Ani len na to nenašiel odvahu. Ani len na to. Ani on na svoju obhajobu nemá čo povedať, lebo jeho pozícia je neobhájiteľná a bola by aj v krajinách ďaleko na východ od nás.

  Napriek tomuto všetkému dúfam, že sa aspoň v niektorých z vás pohne svedomie a prestanete podporovať, áno, smejete sa na tom, to je v poriadku (ruch v sále), bola to malá nádej, že sa aj keď nie hlasovaním, ale niekde vo vnútri v niektorých z vás pohne svedomie a uvedomíte si, čo robíte krytím týchto všetkých zločinov a okrádaním pracujúcich ľudí, a minimálne sa budete aspoň trošku hanbiť za to, keď budete hlasovať za podporu Roberta Kaliňáka, aby zotrval na poste ministra vnútra.

  Ďakujem za pozornosť.

 • Pán poslanec ako spravodajca, nech sa páči, máte slovo.

 • Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci. Ctené dámy, vážení páni, nebýva zvykom, aby som ja vystúpil ako spravodajca v záverečnom slove. Bolo toho povedané dosť.

  Túto schôdzu ste zvolali vy, ctení kolegovia z opozície, vyzývali ste nás, že chcete s nami rozprávať, chcete schôdzu. My sme schôdzu spustili. Miestami vás tu sedelo 10, miestami 11, miestami 12. Fotili ste si rokovaciu miestnosť v čase, keď tu poslanci neboli. My sme dali stanovisko, že sa nebudeme podieľať na tých hlúpostiach, klamstvách a bludoch, ktoré ste tu vystrájali po celý ten čas. Po prvé.

  Po druhé. Pán poslanec Rajtár, vo svojom diskusnom príspevku ste povedali, že Robert Kaliňák mal byť odvolaný už za prvej vlády za kauzu popradský batoh. Myslím, že ste mali na mysli teda plastickú trhavinu, o ktorej nemáte ani šajn, ako bolo a čo tam bolo. Keby ste chceli mať bližšie informácie, dozvedieť sa bližšie informácie, kľudne môžem vysvetliť, bol som na popradskom letisku štyri roky, nemali ste šajn.

  Mnohí ste rozprávali o tom, že Bašternák je náš človek. Pán poslanec Rajtár, na prvej schôdzi som vám povedal, že prvú návratnú vratku, vratku DPH vo výške 3,6 mil. dostal, pán poslanec, Bašternák v roku 2011. Kto bol vtedy predseda vlády? Kto bol vtedy predseda vlády, sa pýtam? Robert Fico? Kto bol vtedy minister vnútra? Robert Kaliňák? Bašternák je váš produkt, nie náš!

 • Bola tu ctená pani poslankyňa Remišová, ktorá bola v rozprave a rozprávala o tom, ako minister vnútra Kaliňák krágľoval ľudí z Policajného zboru. Za 4 roky, za 4 roky minister vnútra Kaliňák odvolal 24 policajtov bez udania dôvodu. Predchádzajúci pán minister za 18 mesiacov odvolal 75 policajtov bez udania dôvodu. Kto krágľoval policajtov? Kto čistil Policajný zbor k svojmu obrazu? Kaliňák?! Nie!

  V roku 2011, keď prišiel minister vnútra Robert Kaliňák na pozíciu ministra vnútra opätovne, a to teraz hovorím vám, pán poslanec Rajtár, viete, kto bol prvý viceprezident na Policajnom zbore? Koho nechal? Nechal tam nominanta pána bývalého ministra Lipšica. Viete, kto bol krajský veliteľ Policajného zboru? Nominant pána Lipšica. Netárajte hlúposti o nejakej politizácii! Netárajte hlúposti o krágľovaní ľudí v Policajnom zbore!

  Pán poslanec Poliačik, vy ste vo svojom diskusnom príspevku povedali, že čo to je za krajina, kedy minister vnútra je trestne stíhaný. Minister vnútra trestne stíhaný nie je! Nikdy nebol, ani nie je!

  To je všetko, čo som chcel povedať k tejto diskusii.

  Ďakujem pekne za pozornosť.

 • Vážené panie poslankyne, páni poslanci, vyhlasujem 15-minútovú prestávku, budeme hlasovať o 18.00 hod.

 • Prestávka.

 • Po prestávke.

 • Vážené panie poslankyne, páni poslanci, pristúpime teraz k hlasovaniu.

  Pán spravodajca, nech sa páči, máte slovo, najprv by sme mali hlasovať o procedurálnom návrhu.

 • Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, dajte, prosím, hlasovať o procedurálnom návrhu pani poslankyne Zemanovej, aby sme hlasovali o návrhu uznesenia v tajnom hlasovaní. Skončil som. Dajte, prosím, hlasovať.

  Bugár, Béla, podpredseda NR SR

  Nech sa páči, prezentujme sa a hlasujme.

 • Hlasovanie.

 • Prítomných 119 poslancov, za 27, proti 83 poslancov, zdržali sa 3, 6 nehlasovali.

  Konštatujem, že procedurálny návrh nebol schválený.

  Nech sa páči.

 • Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci. Dovoľte mi predniesť návrh uznesenia z dnešného rokovania.

  Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Kaliňákovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (tlač 157).

  Národná rada Slovenskej republiky po prerokovaní návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky podľa čl. 88 ods. 1 a 2 Ústavy Slovenskej republiky vyslovuje nedôveru podpredsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Kaliňákovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

  Pán predsedajúci, skončil som, dajte, prosím, hlasovať.

 • Nech sa páči, prezentujme sa a hlasujme.

 • Hlasovanie.

 • Prítomných 120 poslancov, za 40, proti 78, 2 sa zdržali hlasovania.

  Konštatujem, že Národná rada Slovenskej republiky nevyslovila nedôveru podpredsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Kaliňákovi.

 • Ďakujem za účasť a vyhlasujem 7. schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky za skončenú.

 • Rokovanie 7. schôdze NR SR sa skončilo o 18.05 hodine.