• Vážený pán predsedajúci, milí priatelia, rozhodol som sa vystúpiť a skúsiť jednak popísať stav, v ktorom sa ako opozícia nachádzame, a zároveň vám a občanom vysvetliť, prečo som sa rozhodol hlasovať proti návrhu na odvolanie vlády. Hlavný dôvod je ten, že toto hlasovanie je zbytočné. Nemáme dostatok hlasov, a preto bude neúspešné.

    Druhý dôvod je taký, že voliči zvolili strany tak, že vytvorili koalíciu, a táto, aj keď s mnohými mojimi výhradami, plní svoj schválený program. Či s ním súhlasím alebo nie, nie je podstatné. Podstatné je, že návrh na odvolanie vlády, ktorý bude neúspešný, škodí celej republike. Doma nemôžu ministri normálne pracovať a v zahraničí vyzeráme ako šašovia, čo nevedia počítať hlasy.

    Ďalším, tretím dôvodom je skutočnosť, že všetky opozičné strany prehlásili, že s Kotlebovcami vládu tvoriť nebudú. Okrem toho Boris Kollár, tak ako sme sa pôvodne dohodli, do vlády ísť nechce, čiže nepôjde. Potom tu zostáva SaS, ktorá už raz pravicovú vládu povalila, a ťažko predpokladať, že sa pri tých chybách, ktoré robí pri pokojnej práci opozície, nestane toto znovu. Teda nie je zaručene stabilným partnerom. A čo sa týka OĽANO, nie je ani morálne, ani odborne pripravené byť členom akejkoľvek koncepčnej stabilnej vlády.

    Takže, moji priatelia, z opozície neviem spraviť a postaviť alternatívu pre Slovensko. A robiť iba zle a zdržovať, je nemorálne a kontraproduktívne. Vlastne je to chrapúnstvo voči ľuďom, lebo namiesto toho, aby sme schvaľovali zákony, tu tárame dve na tri ako baby na trhu a hodnota z toho nie je a nebude žiadna.

    Ďakujem vám za pozornosť v takto pokročilom čase.