• Ďakujem za slovo. Môžem súhlasiť s väčšinou, čo bolo povedané, ale dovolím si jednu výhradu povedať, že určite nie Danko a SNS sú za tým, že bol vyvíjaný nejaký tlak. V januári na dennej báze práve Igor Matovič so svojim tímom súkali čísla, dáta, fakty, prepočty a inými slovami túto tému dostávali do povedomia. Následne potom na to reagovali ľudia. Takže príde mi to nie ako súčasť nejakej reality, že práve Andrej Danko je ten, ktorý zatlačil na Fica a rozohral tu nejaký ako keby, zatlačil na to, aby odvolal Holienčíka alebo pomohol tejto kauze. Myslím si, že práve opozícia práve taká, potom sa aj SaS pridala, vyvinula dostatočný tlak na to, aby sa udialo to, čo sa udialo. Ďakujem.

 • Pán poslanec Baránik. Pán poslanec Baránik, nech sa páči. Zapnite mikrofón pánovi poslancovi Baránikovi.

 • No, ja si na rozdiel od iných myslím, že tvoje vystúpenie Juraj bolo veľmi dobré a potvrdil si svoju legendárnu schopnosť komunikovať pozitívne správy všetkými smermi a tiež by som chcel povedať v tej súvislosti to, že strana SaS už v roku 2013 iniciovala to, aby prezident odvolal, 2015 pardon, opravujem sa, iniciovala pána Holienčíka, vyzývala pána prezidenta, aby pána Holienčíka odvolal pre podobné prešľapy ako nakoniec mu tak povediac zlomili krk. S jediným s čím alebo jediné, čo si myslím, že vyžaduje určitú korektúru vo vystúpení Juraja Drobu je to, že uviedol, že sa jedná o chyby a prešľapy. To samozrejme tak nie je. Tu sa nejedná o žiadne chyby, ale o dobre premyslenú vykonštruovanú schému jednej podvodníckej, zlodejskej bandy, ktorá sa im nie celkom podarila práve kvôli tomu tlaku, o ktorom si hovoril.

 • Ďakujem. Juraj, ja v zásade súhlasím s všetkým takmer, čo si povedal, ale v jednej veci zásadne nesúhlasím. A ty si povedal, že koaličná vláda je vždy lepšia ako jednofarebná, ale ja som veľmi silno presvedčený o tom, že naša jednofarebná vláda by bola oveľa lepšia ako táto koaličná. Takže neplatí to vždy.

 • Čakáme na pokračovanie, ale ..., pán poslanec Droba, nech sa páči. Môžete reagovať na faktické poznámky.

 • Pán kolega z OĽANO, ja som nepovažoval za potrebné vyzdvihovať ani jedného z troch predkladateľov návrhu na odvolanie predsedu vlády. Takže samozrejme, ak je to potrebné, tak dávam zadosť pravde a ďakujem kolegom z OĽANO, rovnako ako kolegom zo SME RODINA a samozrejme mojim kolegom z SaS za to, že dnešnú schôdzu vedieme vecne. Uvádzame argumenty, je tu menej emócií, veľa faktov, ktoré usvedčujú súčasnú vládu z toho, že opakovane pochybila a mala by odstúpiť. No, a čo sa týka pána Danka, ja som ho spomínal preto a SNS som spomínal práve preto, lebo je to netypické a myslím si, že taktiež pomohol tomu, že vláda začala tento problém riešiť a začala cítiť, že je to naozaj problém a je to problém, ktorý sa týka milióna a viac ľudí na Slovensku a ku kolegovi Poliačikovi, budem tento mokrý sen snívať s tebou, rovnako ako s Marianom Kotlebom.

 • Len snívajte. Pán poslanec Muňko, stráca poradie, tu nie je. Pán poslanec Marček, nech sa páči máte slovo.

 • Vážený pán predsedajúci, milí priatelia, rozhodol som sa vystúpiť a skúsiť jednak popísať stav, v ktorom sa ako opozícia nachádzame a zároveň vám a občanom vysvetliť, prečo som sa rozhodol hlasovať proti návrhu na odvolanie vlády. Hlavný dôvod je ten, že toto hlasovanie je zbytočné. Nemáme dostatok hlasov a preto bude neúspešné. Druhý dôvod je taký, že voliči zvolili strany tak, že vytvorili koalíciu a táto aj keď s mnohými mojimi výhradami plní svoj schválený program. Či s ním súhlasím alebo nie nie je podstatné. Podstatné je, že návrh na odvolanie vlády, ktorý bude neúspešný škodí celej republike. Doma nemôžu ministri normálne pracovať a v zahraničí vyzeráme ako šašovia, čo nevedia počítať hlasy. Ďalším tretím dôvodom je skutočnosť, že všetky opozičné strany prehlásili, že s Kotlebovcami vládu tvoriť nebudú. Okrem toho Boris Kollár, tak ako sme sa pôvodne dohodli do vlády ísť nechce, čiže nepôjde. Potom tu zostáva SaS, ktorá už raz pravicovú vládu povalila a ťažko predpokladať, že sa pri tých chybách, ktoré robí pri pokojnej práci opozície nestane toto znovu. Teda nie je zaručene stabilným partnerom a čo sa týka OĽANO nie je ani morálne, ani odborne pripravené byť členom akejkoľvek koncepčnej stabilnej vlády. Takže moji priatelia z opozície, neviem spraviť a postaviť alternatívu pre Slovensko a robiť iba zle a zdržovať je nemorálne a kontraproduktívne. Vlastne je to chrapúnstvo voči ľuďom, lebo namiesto toho, aby sme schvaľovali zákony, tu tárame dve na tri ako baby na trhu a hodnota z toho nie je a nebude žiadna. Ďakujem vám za pozornosť v takto pokročilom čase.

 • Na vystúpenie pána poslanca Marčeka s faktickými poznámkami šiesti. Končím možnosť sa prihlásiť s faktickými poznámkami. Pán poslanec Grendel .

 • Ďakujem za slovo. No, konečne sa rozhodol niekto vystúpiť aj z vládnej koalície.

 • Ďakujem pekne za slovo. Doplním možno, že nielen z koalície, ale aj dokonca odborný príspevok zaznel zo strany koalície, ale chcela by som reagovať na to, vy ste pán kolega hovorili, že je zbytočné zvolať schôdzu, keď nemáme dostatok hlasov. To je pravda, my nemáme dostatok hlasov, ale my nemáme dostatok hlasov, ani na to, aby sme schvaľovali alebo odsúhlasovali naše poslanecké návrhy zákonov. Dokonca naše hlasy nie sú potrebné, ani pri hlasovaniach pri vládnych návrhoch zákona. Ja sa potom pýtam na čo tu vlastne sedíme podľa tejto vašej teórie, že naše hlasy vlastne neukážu na skutočnej politike a tým pádom by sme vôbec nemuseli chodiť do práce, pretože vlastne naša aktivita nemá žiadny zmysel. Napriek tomu ja sem chodím, chodím sem veľmi poctivo. Verím tomu, že mnohí z opozície to robia veľmi podobne, pretože aj to je spôsob ako robiť opozičnú politiku, predkladať vlastné návrhy zákonov, vyjadrovať sa k návrhom zákonov iných kolegov, lebo to sú tiež isté mesidže pre našich voličov, akým spôsobom uvažujeme. A spomenuli ste ešte jednu vec, že v zahraničí vyzeráme ako šašovia, lebo nevieme, lebo proste zvolávame takéto schôdze a nenecháme našich ministrov pracovať. Pán kolega, viete, prečo mi vyzeráme v zahraničí ako šašovia? Pretože nemáme na Slovensku schopných ľudí, ktorí by nastavili efektívnu, systémovú, koordinovanú, efektívnu, energetickú politiku a preto tu dnes sedíme. presne pre toto. Za toto vyzeráme v zahraničí ako šašovia.

 • Ďakujem. Ja by som sa vás pán kolega Marček, chcela spýtať, že prečo ste mali potrebu takto verejne deklarovať ku komu patríme. My sem totiž už oboznámení o tom, kam patríte. Preto sa pýtam, na čo toto gesto bolo dobré? Či ste boli vyzvaný alebo len tak nejak frrestyle ste dali a neviem, či ste dobre zorientovaný. Neviem aké zákony by ste chceli schvaľovať v tejto chvíli. Podľa môjho kalendára nasledujúca schôdza začína 21. marca a čo sa týka vašej aktivity, zrejme ani v tomto medziobdobí nemáte v pláne nič predložiť a ja ťažko povedať, že či by vám aj čosi tiež prešlo. Ale myslím, že po takejto deklarácii vaše šance vyslovene stúpli. Takže nás táto schôdza od ničoho nezdržovala, pretože my sme na rozdiel od vás poskytli odborné príspevky k veci, ale teda za túto deklaráciu vám verejne ďakujeme. Už nikto nebude nikdy na pochybách.

 • Pán Marček, hovorili ste o tom, že nemáme ako opozícia dostatok hlasov. Sám ste sa k tej opozícii aspoň takto deklaratívne prihlásili a samozrejme, že nemáme dostatok hlasov pokiaľ papierovo opoziční poslanci vystupujú ako koaliční.

 • Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Pán poslanec, ja som čakal tú búrku protestov z tej druhej strany. Tú búrku urazených slov a urazených ješitností zo strany opozície, preto lebo ani nič iného ste nemohli čakať vy. Hoci ste vystúpili normálne, to tu nebýva zvykom. Viete na to si budete zvyknúť aj z tej druhej strany, že ako tí páni, ktorí tu dneska rozprávajú s tou normálnosťou majú niekedy veľmi veľa problémov a hlavne ten prvý rečník, ktorý ako vystúpil, ako to si žiadalo aj nejaký lekársky zásah sem tam. Konečne niekto z druhej strany politického spektra, ktorý nemá krvavé reči, ani nič ako pred sebou, ktorý by nejakým spôsobom bol zainteresovaný niekde, podpísal situáciu tak aká ona v skutočnosti je, keď ste hovorili o zbytočnosti tejto schôdze. Samozrejme to sa tým iným, nazvime ich inými, buďme slušní. To sa tým iným samozrejme nepáči a ono sa im to nebude páčiť ešte veľmi dlho. Buďte o tom ubezpečený. Ďakujem za pozornosť.

 • Pán kolega, jednak na začiatku, keď začnete rozprávať, je dobré osloviť všetkých, ktorí sú v miestnosti. Vy ste oslovili iba predsedajúceho a vašich priateľov, čo moc veľa ľudí nebude, ale my všetci ostatní sme ostali neoslovení, tak skúste to doplniť. To je prvá vec. Druhá vec. Minule ste tu za mnou utekali po chodbe a ste na mňa kričali, že pán poslanec, pán poslanec, neviete zdraviť. A ja vám poviem tak. Aj v SMER-e je veľa ľudí, s ktorými nesúhlasím, vážim si ich a vždy ich pozdravím. Dokonca ešte aj u tých Kotlebovcov ich pozdravím, ale vy pán Marček, vy ste tovar. Vy ste sa do politiky dostali ako tovar, vy ste boli kúpený ako tovar, vy v tejto miestnosti fungujete ako tovar, vy pri hlasovaniach ste tovar a tovar ja v parlamentných chodbách nezdravím.

 • Ďuriš Nicholsonová, Lucia, podpredsedníčka NR SR

  Páni poslanci, ja som si myslel, že šaškovanie je už za nami, ale vyzerá to tak, že ešte stále nie. Pán poslanec, chcete reagovať? Nie. Nech sa páči.

 • Ja by som na pána Grendela. Klasika pán Grendel, čo môžem od vás očakávať ako od človeka, ktorý robí spojku medzi Lipšicom a Dikom a to je len jedna z tých malinkých detailov, ktoré mi neuveriteľné vadia. Ovplyvňovať Slovenskú televíziu, to je ozaj, toto viete vy dokonale a som rád, že nepatrím k takým ľuďom ako ste vy. Pani Blahová, na rozdiel od vás pre vás začína od 21. marca robota, hej. No pre nás všetkých ostatných končí nie len schôdzou, ale pokračuje stále nonstop a pán Poliačik, no k vám, čo vám mám povedať. Založil som platformu pre slušnosť v politike, čiže takým ľuďom, ktorí možno aj teraz, keby fúkli, tak možno ešte majú niečo, ale nechcem, ale môžem ísť kedykoľvek s vami, veľmi rád aj fúknuť vám môžem, aj fúknuť môžem do toho fúkatka, viete. Výmena názorov neznamená, že by sme mali byť nepriatelia, preto som oslovil celý tento parlament, milí priatelia. Ale ak chcete s radosťou vás medzi nich nebudem počítať, lebo vy nie ste ani človek, ani priateľ. Vy ste jedno veľké zero, pre mňa a môžete sa hanbiť. Zastupujete feťákov a ďalších iných idiotov. Ďakujem pekne to je všetko.

 • Ruch v sále.

 • Páni poslanci. Ďalej v rozprave vystúpi pán poslanec Poliačik. Nemôžte sa vzdávať poradia. Pán poslanec, buď vystúpite alebo, jaj nechcete vystúpiť. To nie je poradie, ale nechcete vystúpiť. Pán poslanec Viskupič, nech sa páči máte slovo.

 • Pán Číž sa vzdáva. Pán poslanec Muňko tu nie je.

  Vyhlasujem rozpravu o tomto bode programu za skončenú. Pán navrhovateľ tu nie je, nemôže sa vyjadriť. Pán spravodajca sa nechce vyjadriť. Vyhlasujem 15-minútovú prestávku a potom pristúpime k hlasovaniu. Takže zvolávam všetkých poslancov z priľahlých priestorov, aby sa vrátili, a o 15 minút budeme hlasovať.

 • Prestávka.

 • Po prestávke.

 • Zaznievanie gongu.

 • Vážené panie poslankyne, páni poslanci, pristúpime k hlasovaniu. Prosím teraz spoločného spravodajcu, aby uviedol hlasovanie k tomuto bodu programu.

  Pán poslanec Nemky, nech sa páči, máte slovo.

 • Hlasovanie o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi, tlač 431.

 • Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený predseda Národnej rady, vážený predseda vlády, v rozprave k tomuto bodu vystúpilo dvadsaťsedem poslancov. Prosím, aby ste dali hlasovať o návrhu uznesenia v znení, že Národná rada Slovenskej republiky vyslovuje nedôveru predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi.

 • Hlasovanie.

 • Prítomných 130 poslancov, za 60, proti 70.

 • Konštatujem, že Národná rada nevyslovila nedôveru predsedovi vlády Slovenskej republiky.

  Ďakujem za účasť a vyhlasujem 13. schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky za skončenú a prajem vám ešte dobrú noc.

 • Rokovanie 13. schôdze NR SR sa skončilo o 0.46 hodine.